Načítání obsahu, prosím počkejte

Kočky nahrazují ateistům boha, naznačuje studie

Kočky nahrazují ateistům boha, naznačuje studie Kočky jsou od starověku vnímané jako božská stvoření | zdroj: Pixabay

Podle nejnovější studie mohou kočky svou odměřeností poskytovat ateistům chybějící náboženský symbol.

Pro kočky samotné není uctívání žádná novinka, v historii byly často považovány za božstvo. Nejznámější je asi egyptská bohyně Bastet, ta není však ani zdaleka jediná. Naše chlupaté kamarádky byly uctívány v rozličných kulturách po celém světě.

Nová studie zveřejněná v Journal for the Scientific Study of Religion tvrdí, že ateisté preferují kočičí mazlíčky, protože jim pomohou vyplnit prázdné místo náboženské postavy. Podle výzkumu oklahomské univerzity vlastní kočky častěji ateisté, než věřící lidé.

"Pořizujeme si domácí mazlíčky, protože milujeme jejich společnost a užíváme si pozornost, kterou nám dávají. Určitým způsobem nám nahrazují interakci s jinými lidmi," tvrdí Samuel Perry, výzkumník, který o domácích zvířatech mluvil se dvěma tisíci lidí.

Proč ale kočky?

Kočky jsou, na rozdíl od psů, známé svou samostatností a někdy až odmítavým chováním vůči lidem. Pes dává páníčkovi svou lásku a oddanost intenzivně najevo. Kočky jsou v projevech náklonnosti střídmější, což lidi nutí o ni zoufale usilovat.

Pro pejska je božskou figurou člověk, kočka se naopak údajně cítí být nad svým majitelem.

Jak říká poměrně známý vtip o rozdílech mezi dvěma nejoblíbenějšími mazlíčky: Pes si myslí "Můj člověk o mě pečuje, krmí mě a ochraňuje mě. On musí být bůh!" Kočka věří, že je tomu naopak. "Můj člověk o mě pečuje, krmí mě a ochraňuje mě. Já musím být bůh!"

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články