Načítání obsahu, prosím počkejte

Foss, kocourek básníka Edwarda Leara

7. 9. 2020 – 12:15
0
Foss, kocourek básníka Edwarda Leara Kocour Foss jako heraldická figura v poloze "couchant" - ležící, kresba Edward Lear | zdroj: British Library

Edward Lear (1812-1888) je jedním z nejznámějších anglických básníků. Proslul pro svou humoristickou poezii, hru se slovy a básnění "literárních nesmyslů" ve formě tzv. limericků. Důležitým impulzem jeho života bylo to, že se mu ve stáří stal nejmilejším společníkem kocour jménem Foss.

Foss byl mourovatý kocour neurčeného plemene, Lear jej žertovně popisoval jako toulavého, neatraktivního a krátkoocasého. Narodil se patrně v roce 1873, protože v tomto roce jej básník adoptoval jako kotě. Později ale začal tvrdit, že je kocourek starší, dokonce mu ve chvíli smrti v roce 1887 mělo být 31 let.

To je jen těžko možné, badatelé si ale všimli, že Edward Lear měl ve svých karikaturách fiktivní kočku, nápadně podobnou Fossovi, už v dřívějších letech a možná si v pokročilém věku vědomě či podvědomě skutečnou a kdysi kreslenou kočku spojil.

Celé jméno Fosse znělo oficiálně Aderphos, což měla být varianta řeckého Adelphos – bratr. Všichni jej ale znali jen pod zkrácenou přezdívkou. Nedochovala se žádná fotografie, Lear v dopise poznamenal, že se s ním zkoušel jednou fotit, ale kocour moudře utekl. Známe tak jen Learovy kresby a údaj o tom, že měl Foss zkrácený ocas.

Letter_from_Lear_to_Archdeacon_Bevan Foss a Edward Lear v dopise z roku 1879 | zdroj: British Library

K Edwardu Learovi se kocourek dostal v krizovou chvíli jeho života, kdy se básník potýkal s rostoucím pocitem samoty a melancholie, velmi pravděpodobně to podle jeho dopisů vypadá, že by mu dnes byla diagnostikována deprese.

Lear si Fosse mimořádně oblíbil a například ve svých dopisech jej zmiňuje tak často, že si sám dělal legraci, že Foss bude jednou známější, než on sám. Dokonce se někdy uvádí, že když básník odešel ze studené Anglie do italského Sanrema, nechal si vilku postavit dle stejného půdorysu, jako měl jeho dům v Anglii, aby Fosse nemátl.

Kocourek se objevuje na řadě Learových karikatur a je zjevné, že ho autor považoval za svého nerozlučného společníka. Půvabná jsou například jeho zpodobnění Fosse v heraldických pozicích se zkomolenými jmény. V sebeironické básni "Jak milé znát pána jménem Lear!" je mimo jiné verš […]Old Foss is the name of his cat, tedy "Starý Foss se jeho kočka jmenuje".

Edward_Lear_and_His_Cat_Foss_1885 "Edward Lear ve věku 73 a půl a jeho kocour Foss, 16 let." Kresba Edwarda Leara z roku 1885 | zdroj: British Library

Kocourek uhynul v listopadu 1887, pouhé dva měsíce před smrtí samotného Edwarda Leara. Byl pohřben poblíž Learovy vily a později se uvádělo, že Fossův obřad měl víc hostů a nádhery, než pohřeb samotného básníka, na který přišlo údajně velmi málo lidí.

Kocourův hrob přikryl velký náhrobní kámen s epitafem a nesprávným tvrzením, že mu bylo 31 let. Je smutně symbolické, že v textech hravý a veselý, v duši ale melancholický básník, přežil svého milovaného kočičího přítele jen o dva měsíce.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články