Načítání obsahu, prosím počkejte

Čich je primárním smyslem nejen pro psy, ale i pro kočky

7. 8. 2022 – 12:27
0
Čich je primárním smyslem nejen pro psy, ale i pro kočky Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Někdo by si mohl myslet, že kočky oproti psům nejsou na svém čichu tak závislé. Opak je ale pravdou – i u koček je čich primárním smyslem, který jim pomáhá vytvářet si komplexní obraz o světě. Především je ale citlivost čichu hlavní komunikační metodou koček mezi sebou. Tyto šelmičky vytváří různé pachové stopy a značky a obecně platí, že čich je pro kočku v komunikaci se světem mnohem důležitější, než to jako lidé vnímáme.

Dříve byla tendence kočičí čichové schopnosti trochu podceňovat. Přeci jen pořád platí, že psům se rovnat nemohou. Přesto ale vysoce přesahují možnosti čichu lidského, proto je pro nás vlastně špatně představitelné, jak moc naši nejpopulárnější mazlíčci – psi i kočky – čich potřebují. Pro srovnání: člověk má na nosních sliznicích asi 20 milionů čichových buněk, kočky ale přibližně 67 milionů. Ještě čistě pro měřítko dodejme, že ti nejlepší stopaři mezi psy jich mají 300 milionů.

Ačkoliv nemáme nástroje, jak osobně vnímat kočičí svět pachů a vůní, přesto si můžeme u mazlíčků všimnout různých projevů chování, které s čichem souvisí. Kupříkladu škrábání věcí není jen záležitostí protahování a obrušování drápků. Kočky mají prsty pachové žlázy, škrábance tedy nechávají nejen viditelnou, ale i pachovou stopu. To je důvod, proč mají kočky přirozený instinkt škrábat ve svém domově nábytek a jiné pevné povrchy – a proč je lepší pořídit si pořádné škrabadlo. Mimo jiné tak totiž svému okolí oznamují „tady je to moje“.

Podobné pachové žlázy mají kočky i na bradě, rtech, tvářích, čele a ocasu. Když si o nás kočka otírá hlavu, nejde jen o gesto dotyku – opět do hry vstupují i pachy a čich. Nejde jen jednoduše říct, že si kočka značkuje oblíbeného člověka. Přesnější je, že míšením vlastního a přátelského pachu vytváří jakési stopy označující členy rodiny a domácnost. Místa bezpečí a přátelství – kočka na nás nenechává své pachové stopy pro cizí zvířata, ale pro sebe samou, jako projev nejvyšší náklonosti. Opět se dokážeme jen vzdáleně vcítit (slovní hříčka je na místě) do kočičího vnímání, když se aktivně obklopuje „vůní důvěry“, kterou vnímá svým citlivým nosem.

Spojování pachů

V kočičím světě hraje důležitou roli řeč těla, což je okamžik, kdy se dotyky a pachy plně spojují v jeden komunikační kanál. Při zmiňovaném otírání tváře o druhého jedince se zároveň kočka dostává do podřízeného (a důvěřivého) postavení, při kterém dominantnějšímu zvířeti nastavuje zranitelné oči a krk. Když vám pro změnu kočka otírá věci bradou a nosem po příchodu z práce, tak si nejen zjišťuje pachové informace o tom, kde jste byli, ale navíc obnovuje již zmiňovanou pachovou značku domova a rodiny.

Otázka čichu je navíc přítomna i při dalším typickém kočičím chování: čištění srsti. Jazyková očista a česání porostu není jen otázkou hygieny. Řekli jsme totiž, že pachové žlázy jsou přítomné i na rtech. Kočka opět aktivně vtírá svou pachovou stopu nejen do sebe, ale hlavně do milovaných tvorů: koťat, jiných koček, velmi často i lidí. Z hlediska čichu opět „píše knihu“, ve které si pak čumáčkem čte jako potvrzení, že je na bezpečném místě.

Značkování

Ostatně kočky zapojují citlivý čich i v těch aspektech chování, které nám mnoho radosti nedělají. Řeč je o značkování teritoria rozstřikováním moči, což je projev sexuální připravenosti. Vysílají tím silný signál ostatním kočkám a kocourům, že jsou připraveny se pářit. Signál natolik silný, že stačí i pro náš lidský nos.

Nechme stranou, že celá jedna kapitola chovu kočky se věnuje otázce, jak si se zápachem moči poradit. Ostatně, nejlepší rada je nechat kočky a kocourky kastrovat, pokud neplánujeme mláďata – pomůže to pohodě všech zúčastněných. Zdůrazněme ale, že jestliže nám je zápach nepříjemný, pro citlivý a mimořádně naladěný kočičí nos je takový signál doslova zářícím majákem.

Vědci v poslední době zjišťují, že psí čichové schopnosti jsou ještě komplikovanější, než se dříve soudilo. Nová studie kupříkladu ukázala, že psí nos je přímo propojen se zrakovým centrem mozku. Znovu ale zdůrazněme, co zaznělo na začátku: čich je klíčovým a nejdůležitějším smyslem i koček.

Už teď je jasné, že pachy kolem nich vytváří složité a komplikované předivo, které jim o světě říká mnohem víc než jen obyčejný zrak. Když komunikují hlasově, dělají to hlavně kvůli lidem, protože jemné finesy vůní a pachů prostě nevnímáme. Nebylo by tedy s podivem, kdyby se v budoucnu ukázalo, že podobná komplikovaná nervová spojení jako u psů existují i u koček. Jejich čumáček totiž není jen roztomilý a krásný – jak by řekly samy kočky. Je to hlavně mimořádně přesný, perfektně vyladěný nástroj.

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články