Načítání obsahu, prosím počkejte

Sulimovův pes, unikát vyšlechtěný speciálně pro moskevské letiště

29. 2. 2020 – 19:58
0
Sulimovův pes, unikát vyšlechtěný speciálně pro moskevské letiště Šalajky si vyšlechtili přímo na míru letišti | zdroj: Profimedia

S velmi zvláštním případem pracovních psů se můžeme setkat na největším ruském letišti Moskva-Šeremeťjevo. Jedná se o tzv. Sulimovovy psy nebo také "šalajky" – křížence psů a šakalů, kteří byli vyšlechtěni speciálně pro bezpečnostní službu na letišti.

Nápad cíleně vyšlechtit křížence psa a šakala pochází patrně z roku 1975. Jde o projekt podobného směru, jako když pro československé pohraničníky byli kříženi psi a vlci a vznikl z toho československý vlčák. Autorem nápadu byl Klim Sulimov z Lichačevova vědeckého institutu a od začátku s plemenem počítal pro potřeby letecké společnosti Aeroflot. K aktivnímu výcviku psů se ale přistoupilo až od roku 2002, pořád jde tedy o relativní novinku.

Základem hybridního plemene byly dva páry laponských ovčáků (lapinporokoira) a šakalů obecných z Turkmenistánu. Sulimov pro hladký průběh chovného programu postupoval tak, že štěňata šakalů nechal vyrůstat u psí adoptivní matky z plemene lapinporokoira, aby byli na psi zvyklí.

Protože psí feny lépe přijímaly šakalí psi, od začátku šlo tedy dělení po pohlavní linii šakal-samec a pes-samice.  Nicméně první generace "pološakalů" nebyla vůbec vhodná k tréninku, pokračovalo se tedy dál křížením se psy a ředěním šakalích genů. Dnešní Sulimovův pes je tedy z větší části psem, nikoliv rovnoměrně rozděleným hybridem.

Postupně se do linie přidávala další psí plemena požadovaných vlastností - husky, foxteriér či špic. Sulimov uvádí, že teprve po sedmi generacích dosáhl požadovaných vlastností a zrodil se pravý Sulimovův pes. Ten je někdy zván i "šalajka", jako spojení slov šakal a lajka.

Jen pár kusů a všechny vlastní Aeroflot

Jde o drobnější, velmi obratné a mimořádně dobře trénovatelné psy. Ve své vzezření mají cosi ze špice, jsou ovšem vychrtlejší a zbarvením nezapřou své šakalí předky. Mají perfektní čich, takže jsou cvičeni nejen na zakázané substance, ale hlavně na vyhledávání výbušnin a zbraní.

Uvádí se, že i mezi jinými hledači jsou Sulimovovi psi výjimeční, protože si prý práci velmi užívají a "s vlastní inicitativou se snaží aktivně předcházet pokynům psovoda". Sulimov sám se v době vzniku plemene chlubil: "Mí psi spojují kvality arktických losích psů, kteří zvládají pracovat v -70° C s šakaly, jež si užívají +40° C. Jsou naprosto ideální pro podmínky naší země.“

Podle posledních údajů je dnes na letišti Šeremeťjovo v aktivní službě 25 psů. Do budoucna se snad počítá s registrací psa jako pracovního plemene, ale Sulimovův pes je opravdu zvláštní fenomén. Všeho všudy jich existuje snad jen 40 a všichni jsou majetkem společnosti Aeroflot. Ta má cvičební a chovný program, který se psům věnuje už od štěněte.

Jestli se tedy někdy podaří jejich chov rozvinout někam dál, či zda zůstanou jistou kuriozitou omezenou na moskevské letiště je otázka. Každopádně pokud někdy do ruského hlavního města poletíte, dobře se na letišti rozhlížejte po malých psících se šakalí srstí – jde totiž ve psím světě o skutečnou raritu. 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články