Načítání obsahu, prosím počkejte

Labernese - něžný obr jako ideální výsledek křížení

18. 2. 2020 – 10:01
0
Labernese - něžný obr jako ideální výsledek křížení Labernese je křížencem labradorského retrívra a bernského salašnického psa | zdroj: thelabradorsite.com

Labernese je příkladem psího plemene, jež vzniklo nedávno, respektive pořád vzniká. Jeho šlechtění totiž stále probíhá, labernese ani není uznán mezinárodní asociací FCI. Psí purista by tak možná řekl, že labernese je jenom nóbl jméno pro jakéhosi křížence, přesto však chovný program existuje, a tak je na místě hovořit o plemeni.

Labernese je křížencem čistokrevného labradorského retrívra a stejně tak čistokrevné linie bernského salašnického psa. Původní myšlenka byla dostat z obou psů – už tak vyhlášených společníků – to nejlepší a vytvořit tak plemeno ideálních asistenčních psů a čtyřnohých přátel obecně.

V  90. letech tak vznikla nadace Mira, pojmenovaná podle fenky retrívra Mirabelle, pramáti rodu. V prvních letech 21. století pak začal oficiální chovný program, který v podstatě trvá dodnes. Na psi určené ke vzniku nového plemene byly kladeny vysoké nároky co se týče vlastností i čistokrevnosti. Proto i když labernese nemá doposud mezinárodně uznaný standard, přesto spolky podílející se na jeho chovu dodržují poměrně přísná pravidla toho, co je a není pro labernese přípustné. 

Díky dědictví svých předků je labernese poměrně velký pes, vážit může až 50 kg a měřit kolem 70 cm. I jejich vzezření jako by přiznávalo plemena, ze kterých vzešel – hlava a čenich jsou širší a mohutnější, připomínající vzrostlého retrívra, poměry těla a tvar svěšených uší zase odpovídají bernskému salašnickému psu. Spojení inteligence obou plemen se projevuje v bystrém pohledu a projevu labernese. Srst má hustou, dvouvrstvou, spíše kratší. Obvyklé barvy jsou černá, bílá, žlutá či tmavěhnědá, povolená je srst jednobarevná či ve dvou a trojkombinacích barev.  

Někteří chovatelé o labernese mluví jako o něžných obrech – mají mohutnou stavbu těla, jsou ale citliví, neagresivní, inteligentní a obvykle velmi veselí. Právě pro svou povahu se labernese těší vzrůstající oblibě - někteří jejich chovatelé dokonce tvrdí, že není milejšího a věrnějšího psa.

Žádný gaučák

Samozřejmě, to bude tvrdit každý o svém psím miláčku, ale je pravda, že labernese dostal od retrívra i od bernského salašnického psa do vínku to nejlepší co se týče pozitivního vztahu k lidem. Milují svou rodinu, jsou trpěliví s dětmi, dobře snáší jiná zvířata. K cizím lidem nejsou agresivní, jakmile ale vycítí hrozbu, mění se v tvrdé hlídače.  

Samozřejmě, už jejich původ naznačuje, že to nejsou žádní lenoši, a tak vyžadují poměrně hodně fyzické aktivity a prostoru. U psa této velikosti ale nelze čekat, že to bude bytový "gaučák". Pro jejich temperament je potřeba vést výcvik důsledně, je to ale pes, který se dobře učí, a rozhodně bychom neřekli, že potřebuje tvrdou ruku nebo přísnost.

Předpoklad zakladatelů plemene se splnil a labernese se ukazuje být výborným asistentem nevidomých a postižených. V poslední době se pak objevují informace, že pro jejich přátelskou a otevřenou povahu vykazují skvělé výsledky při terapeutické práci s autistickými dětmi. Obecně se plemeni prorokuje velký potenciál pro canisterapii.

Labernese je tak vzácným příkladem křížence, u něhož se podařilo dokonale vybalancovat pozitivní vlastnosti dvou míšených plemen a získat z nich to nejlepší. Je to zkrátka ideální společník - ať už profesionálně při psí práci, nebo jako perfektní rodinný mazlíček a přítel.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články