Načítání obsahu, prosím počkejte

Papoušek zpěvavý je nenáročný, ale mazlit se moc nenechá

18. 9. 2020 – 18:31
0
Papoušek zpěvavý je nenáročný, ale mazlit se moc nenechá Papoušek zpěvavý (přírodní zbarvení) - sameček | zdroj: commons.wikimedia.org (autor JJ Harrison)

Jedním z malých papoušků Austrálie je druh papoušek zpěvavý. Pro svou nenáročnost jsou vhodní mezi začínajícími chovateli, jejich obliba pak vychází nejen z atraktivního zbarvení, ale i z melodického pěkného zpěvu.

V přírodě se vyskytují hojně v jihovýchodní Austrálii. Tam obývají otevřenou krajinu s přístupem k vodě, nemají ale rádi pobřeží, příliš vlhké oblasti či zalesněné regiony. Násilné proměny krajiny způsobené člověkem paradoxně prospěly jejich většímu rozšíření. Odlesňování kvůli pastvinám, spolu s vytvářením vodních rezervoárů pro dobytek, totiž vytvořilo ekosystém, který jim vyhovuje. Stejně tak hojně obývají parky a zahrady na předměstí.

Žijí buď v párech, nebo v malých hejnech. Hnízdí sice na stromech, hodně času během dne ale tráví na zemi, kde hledají potravu a kde díky svému zelenému zbarvení bývají málo nápadní. To, že jsou přítomni ovšem prozradí jejich pěkný, hezky modulovaný zpěv, který jim dal i české jméno a který oceňuje mnoho chovatelů.

Je to poměrně malý papoušek o průměrné délce 28 cm i s ocasem. Zajímavé je, že jde o jedny z mála papoušků, kteří mají dobře viditelný pohlavní dimorfismus – a to právě v barvách. Přírodně zbarvení samečci mají nejčastěji sytě zelená záda, doplněná o typickou červenou skvrnu (anglicky se druh nazývá red-rumped parrot, tj. "papoušek červenozádý"). Křídla bývají modrá, bříško je žluté.

Samice oproti tomu nemají barvy tak syté, většinou jsou v bledých odstínech zelenomodré či žluté, chybí jim červená skvrna na zádech. V zajetí byla navíc vyšlechtěna široká škála dalších barev. Dožívají se obvykle 15 až 32 let.

800px-Psephotus_haematonotus_female_-_Cornwallis_Rd Papoušek zpěvavý (přírodní zbarvení) - samička | zdroj: commons.wikimedia.org (autor JJ Harrison)

V domácích chovech je oblíbený pro svou nenáročnost. Nemá zvláštní nároky na stravu –  v přírodě se živí hlavně semeny a plody, v zajetí jim vyhovují krmné směsi pro středně velké papoušky, spolu se zeleninou, ovocem, travinami, větvičkami s listy a podobně.

Je potřeba počítat s tím, že nemají moc rádi stísněné klece. Ty musí mít větší rozměry, vhodnější jsou pro ně voliéry. Zvládají celoroční pobyt venku, potřebují ale úkryt před nepřízní počasí.

Je to společenský papoušek, při nedostatku místa ale může být vůči ostatním ptákům agresivní. Na člověka si zvyká dobře, není ale tak mazlivý a hravý, jako třeba andulky či korely. Existují ale příklady i velmi dobře ochočených papoušků zpěvavých, takže je potřeba brát v potaz individuální sklony ptáků. V zajetí se dobře rozmnožují, což jen podporuje jejich rozšíření mezi chovateli.

Papoušek zpěvavý je klidným, nenáročným ptákem, který navíc umí nabídnout hezké zbarvení i příjemný hlas. Není to sice úplně nejtypičtější papouščí "mazel", i přesto ale na lidi reaguje dobře a umí být milými společníky. Je to jedna ze stálic klecí a voliér a lze předpovídat, že s tím jak se objevují nové barevné mutace, že jejich obliba a počet jen poroste.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články