Načítání obsahu, prosím počkejte

'Bígl na steroidech' věrný své smečce

26. 11. 2019 – 20:17
0
'Bígl na steroidech' věrný své smečce Harrier | zdroj: Flickr.com/paullew

Podobná se bíglovi či anglickému foxhoundovi, přesto je harrier tradičním britským plemenem. Vzezřením má blíže k foxhoundům, chovatelé o něm ale žertovně říkají, že je něco jako bígl na steroidech. Existuje i plemeno beagle-harrier, to by se ale s harrierem nemělo zaměňovat.

Původ psa je třeba hledat ve středověku, ostatně slovo harrier je patrně normansko-francouzským termínem pro lovce. To je také účel, za jakým bylo plemeno šlechtěno a chováno. Obzvlášť jako smečkový pes se těšil v Anglii značné popularitě. Plemeno se ovšem dostalo do krize a málem vymřelo, ve 20. století tak bylo zachraňováno křížením právě se zmíněnými foxhoundy (kteří možná byli jedním ze substrátu i středověké varianty). Zároveň bylo možné sledovat starý standard vzhledu plemene, protože kvůli jeho oblibě mezi aristokracií se zachoval popis ideálního harriera už z roku 1735.

Dnešní harrier je víceméně ideálním mixem mezi foxhoundem a bíglem. Už v 19. století se velmi rozšířil v Americe (zde byl uznán už v roce 1885), vedle Anglie je populární i v Irsku a dodnes slouží jako lovecký pes. Z Irska jsou dostupné údaje, které uvádějí 166 registrovaných loveckých smeček harrierů.

Jak jsme řekli, pes je vzezřením něco mezi foxhoundem a bíglem. Není tak mohutný jako foxhound, byť se mu tvarem těla i hlavy podobá. Váží do 27 kg, při kohoutkové výšce do 56 cm. Typickým černo-hnědo-bílým zbarvením zase odkazuje na bígly. Tělo je svalnaté, s delšíma nohama a nezapře lovce a honiče.

Ideální k dětem

Není tak tvrdohlavý jako bígle, naopak má vstřícnou, přátelskou povahu a je prý skvělým plemenem k dětem. Je to typický smečkový pes, ať už mu tu smečku tvoří ostatní psi anebo početná lidská rodina. Jen s jeho loveckými instinkty může být někdy obtíž, protože třeba při chovu na venkově může útočit na jiná zvířata. To se dá ovšem odbourat výchovou od štěněte.

Ani při aktivitách nezapře lovce, a tak ho vedle vytrvalého běhání můžeme vidět neustále čenichat, zkoumat a hrabat. Temperamentu má na rozdávání, proto musí jeho majitel počítat s každodenní potřebou pohybu, běhání a chůze.

Harrier vycizeloval svoje vlastnosti – jako věrnost, vytrvalost a oddanost smečce – při aristokratických honech, to ho ovšem připravilo k tomu být ideálním mazlíčkem pro aktivní lidi. Těm dokáže lásku naprosto oplácet – protože smečka je přeci nade vše.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články