Načítání obsahu, prosím počkejte

Amazoňan: Hlučný krasavec, který bude váš kamarád

10. 1. 2020 – 8:29
0
Amazoňan: Hlučný krasavec, který bude váš kamarád zdroj: Pixabay

Jedním z nejoblíbenějších papoušků mezi chovateli je druh amazoňan modročelý (Amazona aestiva). Tento jihoamerický krasavec je populární nejen pro své krásné zbarvení, ale také pro vlohy k učení se napodobovat lidské zvuky. 

Jeho latinský název, utvořený už v 18. století, aestiva lze přeložit jako "letní" – pták léta. To vypovídá o tom, jak krajinu jižní Ameriky, krásně ozdobenou těmito ptáky, vnímali osvícenečtí přírodovědci.

Pochází z oblasti Bolívie, východní Brazílie, Paraguaye a severní Argentiny, kde obývá jak místní lesy, tak savany či umělé palmové háje. Vědci dnes považují za samostatnou divokou populaci i potomky zdivočelých mazlíčků v okolí Stuttgartu v Německu, kde se papouškům překvapivě dobře daří.

Zájem mezi chovateli vedl od 80. let k poklesu populace. Tento výkyv se ale snad dnes stabilizoval, neboť papoušci se dobře množí v zajetí a o chytání z přírody už není takový zájem. V některých ohledech paradoxně tento ilegální obchod papouškům pomohl, neboť se rozšířili (únikem od pašeráků) například v okolí Rio de Janeira, kde není jejich přirozený habitat. Zajímavé je, že v některých oblastech je dokonce zemědělci považován za škodnou, i když požívá zákonné ochrany.

Nejčastěji se pohybují v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde pátrají po potravě. Hnízdí v dutinách stromů na co nejméně přístupných místech. Ke koloritu oblasti patří, že ptáci se s východem slunce rozlétají za potravou, přičemž velmi hlasitě křičí.

Mezi pohlavím nejsou rozdíly

Amazoňan modročelý je cca 38 centimetrů velký papoušek, který má dominantně zelenou barvu. Na tvářích je zbarvený žlutě, na čele má pera modrá (odtud jeho jméno), zobák je tmavý. Poměr modré a žluté barvy je ale velmi variabilní, a tak se někteří chovatelé zaměřují na vyhledávání zajímavých kombinací.

V přírodě existují dva poddruhy – základní varianta se může objevit s červeným okrajem křídel; druhou variantou je bolivijský poddruh, který má žlutá "ramena". V roce 2004 se navíc objevila v zajetí vzácná mutace, kdy je žlutá ve zbarvení nahrazena červenou a zelená čokoládově hnědou s tmavě rudými prvky. Zda se toto zbarvení v chovech rozvine, nebo jako genetická kuriozita zanikne, ještě není jasné.

Mezi jednotlivými pohlavími v podstatě není rozdíl ani co do zbarvení ani velikostí. Samička sedí na vejcích 27 dní, mláďata opouští hnízdo po 60 dnech. Obvykle klade 3-5 bílých, oválných vajíček o velikosti 38 x 30 mm.

Nenáročný, ale hlučný

Chov v zajetí je v zásadě nenáročný. Papoušek patří mezi větší, proto musí mít odpovídající velikost voliéry. Umístit ho do "andulkové" klícky by pochopitelně hraničilo s týráním. Vzhledem k jeho značné inteligenci potřebuje dostatek podnětů, doporučuje se proto voliéru vybavit několika hračkami, zrcátkem, zvonečkem, houpačkou apod. Rád šplhá a tomu by měla odpovídat stavba voliéry a dostatek větví uvnitř.

Papoušci mají silný zobák, takže klec musí mít odpovídající tloušťku pletiva či mříže. Také je dobré dát jim k ohryzávání kus dřeva nebo roztřepený provaz. Musíme také počítat s tím, že jde o papoušky poněkud hlučnější, tedy jejich pořízení například do paneláku musíme důkladně zvážit.

Na krmivu se nevyplatí šetřit, ale to platí u papoušků asi obecně. Měl by dostávat kvalitní směsi, spolu s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny. Ocení i vařenou kukuřici a různé oříšky, ovšem pozor – papoušci si rádi vybírají olejnatá semena a neznají míru. Musíme tedy dbát o to, aby jejich jídelníček neměl přemíru tuků, jinak by se jim to podepsalo na zdraví.

Důrazně se upozorňuje, že z ovoce mohou amazoňané prakticky všechno s jednou důležitou výjimkou: avokádo. Tento plod je pro ně silně toxický a v podstatě smrtelně jedovatý.

Parťák na desítky let

Jak jsme uvedli výše, snadno se učí napodobovat zvuky lidí i svého okolí. Jde ale o obecné vlohy – ne každý jedinec jimi disponuje a ne všichni jsou stejně ochotní se učit. Když tedy obchodníci někde uvádějí, že je to ideální mazlíček, když chceme ohromovat návštěvy mluvícím papouškem, není to úplně pravda. Vždycky se najde nějaký amazoňan, co prostě mluvit nebude – a rozhodně ho k tomu nedonutíme.

Jejich inteligence se projevuje i v tom, jak vnímají "své" lidi. Máme-li amazoňana od mláděte, lehko se na svého ošetřovatele upne. Celou rodinu vnímá jako svou a zároveň si vybere jednoho člověka, který bude "jeho" a kterému bude dávat najevo svou náklonnost více, než ostatním. Amazoňan tak může být skvělým papouščím kamarádem.

Ovšem pozor, takto upnutý papoušek pak může v osamění trpět žalem – musíme tedy velmi zvážit, zda jsme ochotni tento závazek podstoupit. Zdravý pták se dožívá až 50 let, je to tedy závazek a přátelství na dlouhá léta. Pokud ale víme, že dokážeme amazoňanovi oplácet stejnou mincí, získáme společníka s hřejivou, letní duší. 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články