Načítání obsahu, prosím počkejte
Vosík francouzský

Vosík francouzský

Latinský název:
Polistes gallicus
Délka:
10-16 mm

Vosík francouzský (Polistes gallicus) je velká, štíhlá vosa z čeledi sršňovitých (Vespidae).

Popis

Zadeček, který nemá dlouhé chlupy, se dopředu i dozadu zužuje. Poslední článek zadečku je převážně žlutý, samice a dělnice mají na rozdíl od vosíka obecného (Polistes nimpha) spodní stranu posledního zadečkového článku žlutou. Žluté jsou líce a spánky. Dosahuje velikosti 10 až 16 mm.

Výskyt

Vyskytuje se na loukách, v křovinách, na okrajích lesů a v průsecích.

Rozšíření

Je rozšířen v mírném pásmu Evropy, v Kavkazu a ve Střední Asii. Místy je dosti hojný na teplých skalnatých místech Moravy a Slovenska.

Způsob života

Hnízdo Malé jednoplástvové kartonové hnízdo zakládá několik oplozených samiček. Plástev není kryta ochranným obalem.Hnízdo bývá zavěšeno tenkou stopkou na skále či na stromě. Je tmavošedé a umístěné zpravidla na chráněném místě. Hnízda bývají nalepena na sebe. Královna a dělnice Po snesení vajíček nejsilnější samička sežere vajíčka svých spolupracovnic. Když nejsilnější královna uhyne, její místo zaujme nejzdatnější z ostatních. Teplota v hnízdě Vosíci dokáží v hnízdě teplotu regulovat. Za velkých veder přinášejí vodu, kterou vyplivují na plást, a ovívají jej tak dlouho, dokud se nevypaří. Díky tomu se plást ochlazuje.

Potrava

Jsou draví, loví drobný hmyz a pavouky. Po usmrcení kořist sežvýkají a vytvoří z ní pevnou kuličku.


Zdroje:  Wikipedie