Vosa prostřední (Dolichovespula media) vypadá jako sršeň, ve skutečnosti je to ale vosa. Stejně jako ostatní vosy má žihadlo napojeno na jedovou žlázu, takže může bodnout. Vzhledem k neagresivitě a nehojnosti druhu dochází k bodnutí spíše ojediněle.
Popis
Královna měří 15 - 18 mm, dělnice 11 - 14 mm, samec 12 - 16 mm. Je to druh velice variabilní, nejčastěji se dá zaměnit s vosou lesní. Samcům obvykle chybí pro tento druh typické sršní zbarvení. U dělnic je nejčastěji hlava žlutá, s černou páskou procházející mezi očima. Zadní a střední končetiny jsou obvykle červené až okrové, přední červeno-žluté. Hruď je černá, u hlavy má rudé znaky, které jsou dovnitř žlutě lemovány. Bedry jsou taktéž rudé. Tykadla jsou černá a oči poměrně velké. U beder je rudá kresba. Křídla jsou hnědá. Zadeček je skoro stejný jako u sršně obecné.
Výskyt, hnízdění
Obývá světlé a křovinaté biotopy, často v blízkosti lidských sídel, hojná je zvláště ve vyšších polohách. Volně visící kulovitá hnízda staví v hustém křoví, v živých plotech, na stromech, skalách a občas i v podstřeší, obvykle ve výšce 1 - 4 m (ale i více než 10 m). Žlotobílý až šedý obal hnízda se podobá pregamenu s uzavřenými vzduchovými komůrkami. Stavebním materiálem je živá dřevní hmota smíchaná se slinami. Vchod do hnízda je z počátku opatřen předsíní, kterou u starších hnízd dělnice rozebírají a zakládají nový vstupní otvor po straně asi v jedné třetině hnízda.
Hnízdo obsahuje 3 - 5 pláství (nejvíc 6) s ohrnutými okraji a až 1800 zárodečnými buňkami v každé z nich. Plně rozvinutá kolonie čítá 900 - 1800 jedinců všech vývojových stádií, z toho 150 až 500 z nich je dělnic. Druh rozšířený v celé Evropě, na sever až k polárnímu kruhu. V ČR rozšířený takřka všude, avšak nehojný.