Načítání obsahu, prosím počkejte
Sršeň asijská

Sršeň asijská

Latinský název:
Vespa velutina
Délka:
18-30 mm
Stav ohrožení:
Neohrožen

Sršeň asijská (Vespa velutina) je zástupcem jedovatého sociálního blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých. Jedná se o druh obývající oblast jihovýchodní Asie. Jde o útočný a dravý druh sršně. V roce 2004 byl zavlečen do francouzské Akvitánie, odkud se jako invazní druh rychle šíří do dalších oblastí.

Popis

Ve Francii se objevil poddruh nigrithorax, u něhož ve zbarvení těla převládá tmavá barva. Hlavu, trup a zadeček pokrývá zlatavé chmýří. Hlava je shora tmavohněda zpředu žlutá až oranžová. Třetí článek zadečku nese užší, čtvrtý naopak široky žlutooranžový pásek. Holeně jsou nápadně žluté. Rozměry: dělnice na délku asi 20 mm, královna asi 30 mm a samci 18–20 mm.

Biologie

Přezimují pouze oplodněné královny. Kolik z nich se z jednoho hnízda dožije jara, je zatím předmětem výzkumu. Na rozdíl od jiných příbuzných druhů nebuduje Vespa velutina jedno celosezónní hnízdo, ale nejdříve jakýsi provizorní útulek velikosti kopacího míče. Po vychování dostatečně početné populace vybuduje v koruně stromu druhé hnízdo o průměru 60–80 cm. První malé hnízdo zcela opustí. Materiálem obou obydlí je pro všechny druhy vos typická dřevitá papírovina. Pravděpodobně existuje nějaká souvislost mezi dvouetapovým hnízděním a monzunovým podnebím oblastí původního rozšíření. Vespa velutina zakládá velmi početná společenství. Na Tchaj-wanu či v Hongkongu byla pozorována hnízda až o 20 tisících jedincích. Loví prakticky všechny druhy hmyzu. Jako škůdce se projevuje v plenění včelích úlů. Člověka v blízkosti hnízda zuřivě napadá a zatímco evropská sršeň obecná zhruba po 20 m v pronásledování ustává, Vespa velutina v útoku pokračuje, dokud vetřelce nedostihne.

Výskyt

Domovem druhu Vespa velutina je jihovýchodní Asie. V roce 2004 bylo nechtěně dopraveno obsazené hnízdo tohoto druhu v kontejneru s čínskými bonsajemi do francouzského Bordeaux. Od té doby podle údajů sdružení francouzských včelařů UNAF se areál výskytu vetřelce každoročně posune o 100 km všemi směry. Výskyt a šíření sršně se negativně projevuje na turistickém ruchu dotčených oblastí a hospodářské škody zaznamenává francouzské včelařství.


Zdroje:  Wikipedie