Načítání obsahu, prosím počkejte
Vespa mandarinia

Vespa mandarinia

Latinský název:
Vespa mandarinia
Délka:
40 mm

Sršeň mandarínská (Vespa mandarinia) je rodem jedovatého blanokřídlého hmyzu. Je to největší druh vosy na zemi. Má takové množství jedu, že dokáže zabít oslabeného člověka.

Způsob života

Způsob života této sršně je stejný jako u jiných sršní. Přecejen se však liší. Nejen ve velikosti (která může přesáhnout 40 mm). Pojídají totiž včely a páchají masové útoky na včely. mrtvé včely už do svého hnízda neodnášejí. Zabijí každou včelu, která jim příjde do cesty, ale jejich tělíčka odhazují stranou. Cílem jejich útoku jsou totiž plásty. Kdyby sršně včely nevyhubily, včely by jim nedovolily dostat se k plástům. V plástech se nachází nevylíhlé včelí larvy, které mají mnohem větší výživovou hodnotu než dospělé včely. Jejich štavnatá a výživná tělíčka se stávají potravou pro larvy sršní.

Vzhled

Je to obr mezi vosami s váčkem plným nebezpečného jedu. Na následky jejich bodnutí zemře v Japonsku každoročně až 70 lidí. Obrovské složené oči umožňují sršni přesnou navigaci. Kusadla ovládaná silnými svaly slouží jako nástroj ke krájení a pojídání kořisti. křídla jsou natolik pevná, aby dokázala unést celou váhu masivního těla. Dělnice dokážou pro královnu a celou kolonii nalétat až 60 km za den. Několik vrstev chitinu obaluje tělo pevným krunýřem, pod nímž se skrývají citlivé a křehké orgány. Hlava je u každé barevné varianty této sršně zpravidla žlutá nebo oranžová - její barva je podmíněna dědičně. Pruhy jsou u kořene zadečku velmi tenké a tvoří někdy i nezřetelné čáry, ve středu zadečku přerušené. Pruhy po délce zadečku jsou široké. U barevné varianty vespa mandarinia japonica a vespa mandarinia smith jsou hnědé, u vzácnějších variant mohou být i do modra. Špička zadečku je vždy žlutá nebo oranžová.

Zánik kolonie

Jestliže královna přestane vylučovat feromony nebo plodit, její vlastní dcery (dělnice) proti ní povstanou a královna přijde o život. Její život však není zbytečný, neboď z komůrek plástů vylezou nejprve samci, a potom nové královny. Nové královny se spáří jen jednou a pak odletí pryč. Jejich existence je znamením, že se životní cyklus staré říše uzavřel.

Boje sršní

Sršně mandarinské bojují pro potravu se sršněmi sršněmi žlutavými . V boji mandarinské sršně velmi často (skoro vždy) vítězí. Vítězství přichází za cenu obrovských ztrát.

Užitečnost druhu

Je to velice škodlivý druh, který však,i přesto, že je ve velkém množství huben, je v Japonsku velmi hojný.


Zdroje:  Wikipedie