Načítání obsahu, prosím počkejte
Pudl toy

Pudl toy

Známé také jako:
Toy pudl
Délka života:
14-17 r
Země původu:
Německo
Hmotnost psa:
5 kg
Hmotnost feny:
5 kg
Výška psa:
28 cm
Výška feny:
28 cm
Barva:
stříbřitě šedá
Skupina FCI:
9 společenská plemena a toy
Sekce FCI:
2 pudl
FCI:
standard

Původ

Toy pudl vznikl ve 20. století v Německu. Vyšlechtěn byl pro aportování zvěře z vody. Slovo „pudl“ v překladu z německého Pudelhaas znamená „promoklý na kost“. Existuje domněnka, že mezi předky pudla patří Retrívr a Irský vodní španěl. Amatérští chovatelé se snažili vyšlechtit trpasličí psíky, velmi často však získávali jen slabé a neduživé jedince. Odborníci pak dosáhli normálních ukazatelů a stanovili standard. Ze standardního pudla byla odvozena trpasličí a miniaturní forma. Královna Marie Antoinetta, jejímiž oblíbenci toy pudlové byli, zavedla jejich stříhání „na lva“. Pudl je jako plemeno uznán FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.

Popis

Toy pudl je plemenem dekorativních miniaturních psů. Je to elegantní, velmi malý psík, s pevnou stavbou těla. Toy pudl je miniaturní kopie standardního pudla. Pudl je harmonické postavy, středních proporcí, téměř čtvercového formátu, pokrytý charakteristicky kadeřavou srstí, kudrnatou nebo provázkovitou. Svým inteligentním, stále ostražitým, aktivním a harmonicky stavěným vzhledem, ve svém okolí zanechává dojem elegance a pýchy. Pudl má hlavu půvabnou, vznešenou, protáhlou, proporcionální k tělu, s nepříliš vysokým čelem. Je protáhlá, její délka musí o trochu převyšovat 2/5 jeho výšky v kohoutku. Není ani těžká, ani masivní, ale ani příliš jemná. Lebka je dobře tvarovaná, její šířka je menší, než polovina délky hlavy. Stop je jako u všech psů středních proporcí jen mírně vyznačen. Nos je dobře vyvinutý, s vertikálním profilem a otevřeným chřípím. Pudl černý, šedý a bílý má nos černý. Hnědí jedinci mají nos hnědý. Čenich má horní profil rovný, jeho délka je zhruba 9/10 délky lebky. Vzhled čenichu je pevný a elegantní, ale ne ostrý. Bílí šedí a černí jedinci ho mají zbarvený černě, hnědí a oranžoví jedinci hnědě. Rty jsou lehce vyvinuté, dost těsné, středně silné. Oči mají ostrý a pronikavý výraz, jsou mírně šikmo posazené. Obrys očních víček dává očím mandlový tvar. Černí, bílí, šedí a meruňkoví Pudli mají oči černé nebo velmi tmavě hnědé, hnědí jedinci mohou mít oči tmavě jantarové barvy. Uši jsou vcelku dlouhé, na koncích zakulacené, volně spadající podél lící, pokryté dlouhou zvlněnou srstí. Pudl, jehož uši nedosahují koutků rtů, nemůže být ohodnocen jako vynikající. Krk je pevný, na zátylku mírně klenutý, středně dlouhý, rozměry úměrný a bez laloku. Hlava je nesena hrdě a vysoko. Pudl má tělo úměrné, délka těla obecně převyšuje výšku v kohoutku. Kohoutek je mírně vyvinutý. Hruď je dobře vyvinutá, spadá až k loktům, její šířka se rovná 2/3 její hloubky. Obvod hrudníku měřený za rameny, musí mít nejméně o 10 cm více, než výška v kohoutku. Ocas je posazený vysoko, dříve se kupíroval na jednu polovinu jeho délky. Dlouhý a dobře nesený ocas není považován za chybu. Pudl má lehkou a pružnou chůzi, nikdy povolenou nebo protahovanou. Povolené zbarvení je libovolné, ale nesmí být jednobarevné. Povinné je stejné zbarvení očí, pysků a nosu. Pudlové meruňkové barvy musí mít tmavé oči, pudlové černě skvrnití nebo tmavě jantaroví musí mít hnědé oči. Hnědí pudlové musí mít oči tmavě jantarové barvy, nos a okraje víček hnědé. Stříbřitě a černě zbarvení pudlové musí mít černý nos, pysky, okraje víček a drápy.

Srst

Pudl je dělen podle druhu srsti na 2 druhy: -Pudl s kadeřavou srstí: má hojnou srst, jemné struktury, vlněnou a kadeřavou, elastickou a před tlakem ruky odolnou. Musí být silná, hustá jednotné délky, zformovaná do kudrlin, které jsou zpravidla česané. Na dotek tvrdá srst, která vytváří dojem koňské srsti, je nepřijatelný. -Pudl s provázkovou srstí: Má hojnou srst, pěkné struktury, zvlněnou a kadeřavou, zformovanou do stejně dlouhých charakteristických tenkých provázků, minimálně 20 cm dlouhých. Čím delší provázky jsou, tím jsou lépe hodnoceny. Postranní provázky na hlavě mohou být za ušima stuhou uvázány. Pudl má srst bohatou a dostatečně dlouhou. Přiznané zbarvení je bílé (jednobarevného tónu, oči černé nebo tmavě hnědé , drápky a čenich nosu černé), šedé (tón stejný, nepřechází ani do bílé, ani do černé, či temně hnědé nebo černé, čenich nosu a drápky jsou černé), meruňkové (tón je stejný, nepřechází do hnědé, bílé nebo krémové, oči, čumák nosu a drápky jsou černé nebo temně hnědé), hnědé (tón stejný, dostatečně tmavý, oči temně hnědé nebo temně jantarové, čenich nosu, víčka, pysky, dásně, patro v tlamě a drápky jsou tmavě hnědé nebo černé) a černé (čenich nosu, víčka, pysky, dásně a patro v tlamě, podušky na tlapkách a drápky jsou černé). Pudl má srst, která nelíná, vyžaduje však vytrvalou péči. Jednou za půl roku je nutné je stříhat. Střihy jsou povoleny 4 a to „kontinentální“, „anglický sedlový“, „moderní - baby střih“ a „klasický - na lva“. Na výstavách se nejvíce preferuje „baby střih“ a „kontinentál“.

Charakter

Toy pudl je svému pánovi velice oddaný. Výborně si rozumí také s dětmi a rád s nimi hraje pohybové hry. Toy pudl má pro svoji nervozitu sklon k častému štěkání. Bývá také často nemocný. Zpravidla však je velmi poslušný. Když není rozmazlený, je výborným společníkem.

Péče

Toy pudl má srst, která nelíná, která však vyžaduje pravidelnou péči v podobě kartáčování a vyčesávání, aby se nestala plstnatou. Její odumřelé chlupy se na hřebenu dobře zachytí. Profesionální úprava srsti na výstavu vyžaduje zkušeného odborníka, a také značnou míru citu.


Zdroje:  Wikipedie