Načítání obsahu, prosím počkejte
Gordonsetr

Gordonsetr

Známé také jako:
skotský setr
Země původu:
Velká Británie
Hmotnost psa:
29,5 kg
Hmotnost feny:
25,5 kg
Výška psa:
66 cm
Výška feny:
62 cm
Barva:
černá s kaštanovým pálením
Skupina FCI:
7 ohaři
Sekce FCI:
2 ohaři britských ostrovů
FCI:
standard

Gordonsetr neboli skotský setr je plemeno psa, pocházející ze Skotska, kde byl vyšlechtěn počátkem 18. století. Svoje jméno získal po čtvrtém vévodovi z Gordonu, siru Alexandrovi (1743-1827), který položil základy jeho chovu. V porovnání s ostatními setry není toto plemeno natolik známé. Je největší, nejpomalejší ale nejvšestrannější ze všech setrů. Gordonsetr je plemenem loveckých přátelských psů. Gordonsetři jsou v cizině používáni i jako policejní psi. Díky jejich citlivému nosu se využívají k vyhledávání drog. Dobře využitelní jsou i jako psi záchranářští.

Vzhled

Štíhlý ohař s dlouhou srstí černé barvy, s jasným, rezavě červeným a zřetelně ohraničeným pálením na hlavě, hrudi a bězích. Srst je delší, mírně zvlněná. Velikost: výška (v kohoutku): pes 66 cm , fena 62 cm Váha: 23-32 kg Je podobný anglickému setrovi, ale působí robustnějším dojmem.

Charakter

Gordonsetr je laskavý, přátelský, s vyváženým charakterem. Je hrdý, společenský, od přirozenosti ušlechtilý a klidný. Vyžaduje však důslednou výchovu a dostatek pohybu. Je velmi náruživý při práci ve vodě, rovněž výborný aportér.

Popis

Gordonsetr je plemenem loveckých přátelských psů. Je to krásný, elegantní a harmonicky rostlý pes, vytvořený především k rychlému hledání pernaté zvěře. Záda má silná a dostatečně rovná. Hlava je dlouhá, jasných tvarů s chytrýma a lesklýma očima. Přechod z čela na čumák je ostře zřetelný. Oči jsou velké, vypouklé, tmavě hnědé barvy. Čenich nosu je velký a široký, s otevřenými nozdrami. Uši jsou visící, posazené jen o trochu výše, než jsou posazené oči, jsou měkké, dlouhé, široké a vydatně přiléhající k lícním kostem. Hrudník je široký a hluboký. Břicho má přiměřeně vta žené. Ocas je spíše kratší, rovný nebo šavlovitý, tlustý u základu a ke konci se zužuje. Závěs na ocase začíná již u základu. V klidném stavu je spuštěný dolů, při vzrušení se zdvihá na úroveň zad.


Zdroje:  Wikipedie