Načítání obsahu, prosím počkejte
Chesapeake bay retrívr

Chesapeake bay retrívr

Země původu:
USA
Hmotnost psa:
25-36,5 kg
Hmotnost feny:
25-36,5 kg
Výška psa:
58-66 cm
Výška feny:
53-61 cm
Skupina FCI:
8 Slídiči, retrieveři a vodní psi
FCI:
standard

Původ

Chesapeake Bay Retriever byl vyšlechtěný na konci 19. století v USA, ve státě Maryland, v kraji útesů, na pobřeží Chesapeackého zálivu – odtud pochází jeho název. Legenda o historii jeho původu spadá do doku 1807, kdy anglická briga, nasedla na mělčinu u břehů státu Maryland a byla zachráněna posádkou americké lodě. Na palubě lodě se nacházela dvě štěňata, převážená z ostrova Nový Foundland. Byla darována kapitánovi Georgovi Lo, který zachránil jejich loď. Tyto dva psy křížili se žlutými a žlutě hnědými kunhaundy, s cílem přidat jim vyšší rychlost. Chesapeake Bay Retriever byl vyšlechtěn speciálně k honu divoké kachny. Je rozšířený především v USA i Kanadě, vyskytuje se však i v evropských zemích.

Výchova

Pokud nemáte příliš zkušeností s výchovou psů, toto plemeno vám nedoporučujeme. Novopečený majitel tohoto retrívra musí být pevný v kramflecích vzhledem k jeho přece jen poněkud svéhlavé povaze. Toto plemeno je také tvrdší povahy než např. zlatý retrívr. Největší úspěch bude mít důsledný, ale láskyplný přístup, vašemu psovi pak doporučujeme kurs poslušnosti. Tito psi dospívají zpravidla pozdě.

Fyzické vlastnosti a charakteristika

Toto plemeno potřebuje mnoho pohybu. Pokud tito psi nemají dostatek pohybu, nudí se a otravují. Plavání a aportování jsou zamilovanými činnostmi tohoto retrívra, a to platí i pro lov. Příliš rychle se však neučí. Kontakt s již přítomnou domácí kočkou bude působit málo problémů, cizí kočky však pes bude honit. Zvláště psi se mohou chovat poněkud dominantně k ostatním psům, záleží to však na socializaci. S detmi vycházejí dobře, k cizím lidem se chovají rezervovaně. Přátelský, inteligentní a poslušný, svéhlavý, miluje vodu, tvrdý sám k sobě a odvážný, bouřlivý, plný energie, ostražitý. Zvláště psi mohou být někdy poněkud dominantní.

Vzhled, péče

Chesapeake Bay Retriever je plemenem loveckých přátelských psů. Je to masivní, silný a harmonicky stavěný pes. Hlava má širokou, kulatou lebku a krátký, zužující se čumák. Oči jsou nevelké, široce posazené, světle-žluté barvy. Čenich nosu je středně velký, barvy v odstínu zbarvení srsti. Uši jsou malinké, vysoce posazené, volně spuštěné. Ocas je u kořene dost silný, ke konci se zužuje, někdy s nevelkým závěsem. Chesapeake Bay Retriever má krátkou a hustou srst, na plecích nemálo vlnitou, na bedrech a zadní části má cholce. Podsrstí je měkké a husté. Zbarvení je: od tmavě hnědého do barvy posečené trávy. Srst tohoto retrívra vyžaduje poměrně málo péče. V období línání ji musíte kartáčovat, ale pozor: přílišné kartáčování by mohlo poškodit její strukturu. Proto vám také nedoporučujeme psa koupat.


Zdroje:  Wikipedie