Načítání obsahu, prosím počkejte

Mohou kočky jíst zmrzlinu?

24. 5. 2022 – 10:17
0
Mohou kočky jíst zmrzlinu? Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Přestože máme tendenci kočkám podstrkávat i lidské jídlo, v mnoha případech je pro ně nevhodné. To je i případ zmrzliny. Zatímco pro nás je v horkém letním dni neodolatelné pokušení a lahůdka, kočkám ve většině případů spíš škodí. Za jakých okolností můžete dát alespoň ochutnat a stojí to vůbec za to?

Možná bychom si měli na úvod položit zásadní otázku. Kočky milují teplo, proto se tak rády vyhřívají na sluníčku, na topení, na kamnech nebo se zachumlávají do dek. Ostatně jejich běžná tělesná teplota se pohybuje mezi 38 a 39 °C. Tak proč by zrovna ony měly toužit po něčem zmrzlém a ledovém? 

Další hlavní vlastností zmrzliny bývá to, že je sladká. V lepším případě jde o přírodní cukr, v horším cukr přidaný. Kočky nejen, že si její sladkou chuť nevychutnají, protože jejich chuťové pohárky neumí rozeznávat sladké a slané, ale navíc jim cukr způsobuje nepříjemné trávicí potíže. Po jeho konzumaci trpí žaludečními křečemi, plynatostí či průjmem. 

To samé platí u mléčných výrobků, protože naprostá většina koček trpí intolerancí na laktózu. A bez ní se prostě kvalitní smetanová zmrzlina neobejde. Stejně jako bez čokolády, která je pro kočky přímo toxická.

Verdikt je tedy jasný - klasická zmrzlina do kočičí tlamičky prostě nepatří. Nepřináší jim žádné benefity. Pokud však vyrobíte domácí verzi s ovocem, bezlaktózovým mlékem (či rovnou speciálním mlékem pro kočky), bez cukru a před samotnou konzumací ji v dostatečném předstihu vyndáte z mrazáku, možná u své kočky uspějete. V horkých dnech ji tak můžete nabídnout jako pamlsek, který může zabránit dehydrataci.

Nemá však smysl lámat něco přes koleno a kočkám zmrzlinu nutit. Není k tomu důvod a přináší jim spíš negativa, než požitek - trávicími obtížemi počínaje a „zamrznutím mozku“ konče. Ale o něm zase někdy příště...

Zdroje:  Vlastní , animalwised.com

Nejnovější články