Načítání obsahu, prosím počkejte

Kolik chovatelé běžně utrácejí za své mazlíčky?

15. 4. 2023 – 9:22
0
Kolik chovatelé běžně utrácejí za své mazlíčky? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Za péči o domácí mazlíčky jsou Češi ochotni zaplatit i několik tisíc korun, nejoblíbenější jsou psi a kočky, následují hlodavci a rybičky. Vyplývá to z ankety mezi prodejci potřeb pro zvířata. Podle nich je velký zájem i o agamy, chameleony nebo suchozemské želvy. 

Češi vyhledávají stále kvalitnější krmiva, na trhu se začínají uplatňovat i ta, která pochází z udržitelných zdrojů a lokálních surovin, řekl provozní ředitel obchodů Super zoo Luboš Rejchrt. „Z našich průzkumů navíc vyplývá, že na kvalitní krmivo přecházejí také majitelé, kteří dříve svým mazlíčkům vařili,“ uvedl. Trendem posledních měsíců jsou dále interaktivní hračky pro zvířata, jako jsou například hlavolamy nebo čmuchací koberečky, doplnil.

V Česku je podle Rejchrta velké množství nadšenců do terarijních zvířat. „Když se někdo zamiluje do těchto mazlíčků, většinou nezůstává u jednoho,“ uvedl. Pozoruje také zvýšený zájem o kočky. Někteří zákazníci je začínají upřednostňovat před psy kvůli tomu, že jsou časově i finančně méně náročné na péči, doplnil. Za potřeby pro kočky zákazníci Super zoo podle Rejchrta utratí asi 600 korun měsíčně, v případě psů je to 700 korun za měsíc, uvedl.

Nejčastější chybou při výběru krmiv je neznalost složení a potřeb domácího mazlíčka, uvedl Štefan Šraga z e-shopu Krmivo-platinum.cz. Někteří chovatelé podle něj také stravu špatně dávkují. „Kolikrát jim nasypou plnou misku s tím, aby jedli, kdy chtějí a pak se diví, že zvíře v dalších dnech nechce jíst,“ uvedl. Kvalitní krmiva jsou podle něj drahá, majitel však ušetří za případnou návštěvu veterináře, dodal.

Podle Andrey Šulcové z obchodu Energy, který se specializuje na doplňky stravy pro lidi i zvířata, roste počet chovatelů, kteří se starají i o psychickou rovnováhu svých domácích mazlíčků. Zvýšenou poptávku po kapičkách na uklidnění pozoruje například v období letních dovolených, kdy zvířata tráví hodně času na cestách, nebo před silvestrem.

Krmivo vede ve velkých baleních

Zájem o chovatelské potřeby letos podle srovnávače cen Heureka.cz proti minulému roku stoupl o více než desetinu. Zákazníci vyhledávají například steliva a toalety pro kočky nebo klece, řekl datový analytik Heureky Martin Slavětínský. V případě krmiv podle něj roste zájem o větší balení sedmi až 15 kilogramů. Lidé naopak šetří na pelíšcích, oblečcích nebo škrabadlech, uvedl.

Na e-shopu Mall.cz v posledních dnech skokově narostly prodeje konzerv a kapsiček pro kočky, u psů naopak vedou granule. Za krmivo zákazníci průměrně utratí 500 korun, meziročně o 15 procent více, řekl mluvčí Jakub Charvát. V kategorii potřeb pro domácí mazlíčky jsou v nabídce e-shopu také ortopedické pelechy, venkovní lehátka nebo elektronický výcvikový systém, který psa stimuluje vibracemi a tóny, uvedl Charvát.

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články