Načítání obsahu, prosím počkejte

Je olivový olej vhodný pro psy?

8. 10. 2022 – 18:02
0
Je olivový olej vhodný pro psy? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Olivový olej má v lidské výživě důležité místo, obsahuje totiž celou řadu prospěšných látek. V tomto případě ale platí, že co je dobré pro člověka, to je dobré i pro jeho čtyřnohé přátele. Živiny obsažené v olivovém oleji skutečně mohou prospívat i psům, a tak je dobrý nápad jim ho – ve přiměřeném množství – do jídelníčku zařadit.

Olej získávaný lisováním z oliv je ve své čisté formě bohatý na vitamíny E a K, omega-3 mastné kyseliny i antioxidanty. Přispívá tak ke zdraví organismu a správnému metabolismu. Někdy se dokonce uvádí, že srsti a kůži psů může být olivový olej prospěšný i jako kosmetický přípravek, ovšem problém je v tom, že psi stejně neodolají a olej ze sebe olížou. Přidržíme se tedy oleje jako potravinového doplňku.

Látky obsažené v oleji podle některých studií přispívají k prevenci rozvoje demence i kardiovaskulárních chorob. Na nemoci žil sice psi tak často jako lidé netrpí, přesto prospěšnost pro správnou činnost mozku i oběhového systému hraje svou roli. Objevují se i názory, že i malé množství oleje ve stravě pomáhá také dýchací soustavě a působí jako prevence proti některým dýchacím obtížím.

Není to všelék, ale neškodí

Velký přínos olivového oleje je pak v podpoře správného zažívání. Ačkoliv jsou psi původem masožravci, rostlinné oleje tráví velmi dobře a ten olivový je tak příklad dobré potraviny, kterou mohou dosáhnout na doporučené denní dávky tuků.

Kromě nutričních hodnot je výhoda olivového oleje například v tom, že většině psů prostě chutná. Pokud má váš mazlíček z nějakého důvodu problém například s novou značkou granulí, pak trocha pokapání olejem může zájem o krmení výrazně zvýšit.

Dodejme, že v posledních letech se objevilo několik studií, které sice trochu tlumí nadšení z široké prospěšnosti olivového oleje. Rozhodně ale platí, že tato substance není pro psy nijak škodlivá, a tak i kdyby se ukázalo, že některé pozitivní dopady na organismus jsou zveličené, pejskovi olivovým olejem neubližujeme.

Hlídejte množství

To ale platí pouze tehdy, pokud se dokážeme přidržet uměřeného množství. Olej je doplněk stravy, nikoliv její podstatná část. Problém je samozřejmě v jeho vysoké kalorické hodnotě, příliš velké dávky jsou tak velmi rychlou cestou k obezitě. Ta sama o sobě je pro psy závažný zdravotní problém, přemíra tuků ve stravě může pak vést i k obtížím se žlučníkem. Naši mazlíčci míru neznají, a tak plně záleží na zodpovědnosti člověka. Někteří chovatelé zažili situaci, kdy pes dokázal slízat větší množství rostlinného oleje, například z převrhnuté lahve v kuchyni, což vedlo až ke zvracením a průjmům.

Denní dávka by neměla překračovat jednu či dvě čajové lžičky, a to ještě s velkým ohledem na velikost zvířete. Menší plemena si vystačí i s polovinou lžičky. Olej bychom navíc měli psovi do stravy přidávat postupně, a ne jej hned dávat v plné dávce. Někdy je lepší se poradit s veterinářem, může nás například upozornit, že zrovna náš mazlíček by už víc tuků ve stravě mít neměl. Případně je možné olej chápat opravdu jen jako výživový doplněk a přidávat jej do stravy jen jednou za týden.

Odpověď na úvodní otázku tedy zní vcelku jednoznačně: Ano, olivový olej může být pro psí mazlíčky velmi prospěšné obohacení jídelníčku. Je ale potřeba mít vždy na paměti, že se s ním musí zacházet s mírou, což ale nakonec platí pro všechny dobré věci.

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články