Načítání obsahu, prosím počkejte

Mrkev ozvláštní psí jídelníček. Je výbornou alternativou pamlsku

27. 5. 2022 – 8:56
0
Mrkev ozvláštní psí jídelníček. Je výbornou alternativou pamlsku Mrkev je pro psy vhodná jako pamlsek a pomáhá i obrušovat usazený zubní kámen | zdroj: Profimedia

Zatímco jejich předci byli masožravci, díky domestikaci mají nyní psi mnohem pestřejší jídelníček. Mohou si pochutnat i na vybraných druzích zeleniny. Například mrkev jim prospívá hned v několika oblastech.

Přestože mrkev obsahuje poměrně dost sacharidů, je na tom pořád ještě lépe než granule s obilninami. Navíc má v sobě kromě cukru hlavně velké množství živin, minerálů a vitamínů. Zejména pak betakaroten, který posiluje imunitu a má příznivý vliv na zrak.

Mrkev tak je ideální alternativou třeba k psím pamlskům během výcviku – je zdravá a díky sacharidům rychle dodá energii. Jen pozor, pokud má pes sklony k onemocnění ledvin a cukrovce, kde i množství sacharidů obsažených v mrkvi může být pro takového psa příliš vysoké.

Pro své vlastnosti bývá mrkev oblíbenou potravinou při průjmech a zažívacích problémech. Sama o sobě sice průjem nevyléčí, ale vařená mrkev v kombinaci s rýží nebo dýní pomáhá při obnově střev stejně tak dobře jako lidem i psům.

Pokud nejste příznivci psích pamlsků na čištění zubů, můžete i v tomto případě sáhnout po mrkvi. Byť tedy syrové a vcelku. Díky své tvrdosti lze využít její abrazivní účinek na zubní kámen.

Mrkev můžete psovi podávat jak syrovou, tak i vařenou, přičemž vařená mu přináší víc benefitů. Hlavní je odstranit listy a pořádně oškrábat slupky, aby se odstranily všechny případné nečistoty a snížila se koncentrace látek na povrchu, které mohou způsobit zažívací potíže. 

Psí strava by měla být pestrá a vyvážená, takže by ani mrkev neměla být její každodenní součástí. Stačí občas třeba 20 gramů a střídat ji s dalšími druhy zeleniny vhodnými pro psy.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com , animalwised.com

Nejnovější články