Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak na kočičí hltání?

10. 12. 2020 – 9:10
0
Jak na kočičí hltání? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Hltání je sice většinou doménou psů, ale sem tam se najdou i kočičí hltavci. Jenže rychlé vyprázdnění misky většinou skončí podrážděním žaludku a následným zvracením. Existuje ale několik fíglů, jak kočičku naučit jíst pomaleji.  

Zvracení po zhltnutém jídle nejčastěji přichází u koček krmených granulemi. Ty totiž po chvíli v žaludku nabobtnají a mozek z něj pak dostane signál o přejedení. Následují všem známé zvuky a kočičí břichabol.

Občas může za vrháním nestrávené potravy stát změna krmiva, proto můžete zkusit jinou značku. Další z prvních voleb by mělo být rozdělení potravy do menších porcích do celého dne. Když ani to nezabere, je potřeba přikročit k co největšímu znesnadnění hltání. Mechanicky.

Větší nádoba

Kopeček granulí či konzervy v misce vypadá často neodolatelně, takže v kočce někdy zmizí dřív, než se stihnete otočit. Zkuste změnit servírovací nádobu – misku vyměňte třeba za větší pekáček a krmivo rozhoďte po celé ploše. Protože mezi jednotlivými kousky či hromádkami bude více místa, pohybování se mezi nimi kočku trošku zpomalí.

Ještě víc můžete kočičku v jedení zpomalit tím, že do misky kromě potravy vložíte třeba pingpongové nebo golfové míčky. Aby se dostala k veškerému jídlu, bude míčky muset různě posouvat, což konzumaci poněkud protáhne.

Zpomalovací misky

To, co jako amatér uděláte s míčky, můžete koupit jako hotový produkt. Takzvaná miska proti hltání je sice určena primárně pejskům, ale může dobře posloužit i kočkám. Její vnitřek je vybaven výčnělky, takže sousta je potřeba lovit ze zapadlejších míst. Jen pozor, aby snaha o odnaučení hltání neskončila pochroumanými fousky.

Automatický dávkovač krmení

Pokud nechcete nebo nemůžete hlídat rozdělení krmiva do několika porcí, může to vyřešit automatický dávkovač. Ty dražší mají i chlazení na konzervy. Automatická krmítka by však měla být spíš nouzovým řešením, veterináři je příliš nedoporučují.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články