Načítání obsahu, prosím počkejte
Čiru

Čiru

Latinský název:
Pantholops hodgsonii
Délka:
140 cm
Hmotnost:
30-40 kg
Stav ohrožení:
Ohrožen

Čiru, známá také jako antilopa tibetská nebo orongo, latinsky pak Pantholops hodgsonii, je gazelám podobná antilopa, žijící v Himálajích.

Popis

Zařazení tohoto druhu je již dlouhou dobu sporné. Částečně byla čiru přiřazována ke gazelám, částečně ke kozám, v některých případech pro ni byla vytvořena zvláštní podčeleď ''pantholopinae''. Molekulárně-genetické průzkumy novějšího data ukazují, že řazení tohoto druhu ke kozám je zřejmě správné, i když čiru s nimi svým vzhledem nemá žádnou podobnost. Čiru žije především v Tibetu a Kašmíru v oblastech ležících mezi 3500 a 5500 m nadmořské výšky, kde teploty mohou klesnout až na -40 °C (v oblasti Nepálu již byla zřejmě vyhubena). Dospělé zvíře dosahuje délky kolem 140 cm, výšky v plecích kolem 85 cm (samičky 75 cm) a váhy kolem 40 kg (samičky pak kolem 30 kg). Čiru má hustou srst šedé až červenohnědé barvy, v břišní krajině pak krémově světlé barvy. Samečci mají dlouhé, nahoru rostlé rohy, dlouhé až 70 cm. Zatímco samičky s mláďaty a dorostem tvoří skupinky kolem deseti zvířat, žijí samečci ojediněle, pokouší se však během období páření (listopad a prosinec) získat kontrolu nad větší skupinou zvířat. K vrhu mláďat (ponejvíce jedno mládě na samičku) dochází během června a července. Dochází mezi nimi přitom k bojům, kdy si svými špičatými rohy zasazují často smrtelné rány.

Čiru – ohrožený druh

Dlouhou dobu patřily tyto antilopy k nejrozšířenějším zvířatům v Tibetu. V první polovině dvacátého století se stav této antilopy odhadoval ještě na přibližně jeden milion exemplářů, v devadesátých letech činily odhady stavu kolem 75 tisíc. Dnes je čiru vedena v mnoha listinách jako ohrožený druh, v červeném seznamu IUCN vykazuje v kategorii EN (ohrožený druh) kritérium ''A2d'', tedy snížení stavu o 50 procent za posledních deset let s nebezpečím brzkého vyhubení. Podle jiných odhadů byl její stav redukován o 10 000 až 20 000 exemplářů ročně. Tento extrémní pokles má dva důvody: - Prášku získaného z parohů samečků, je v tradičním čínském lékařství připisován velice silný léčivý účinek. - Ze srsti antilopy se vyrábí velice vzácný a drahý druh kašmírské vlny – šáhtúš. Na výrobu jednoho šálu z tohoto materiálu je třeba srsti tří až pěti antilop. Jak v Číně tak i v Indii je čiru velice přísně chráněna. Prosazení tohoto zákazu je však vzhledem k velké ploše, na které čiru žije, velice problematické a dalšímu hubení této antilopy nebrání ani mezinárodní smlouvy, zakazující obchodování s výrobky ze srsti a parohů tohoto ohroženého druhu. Značnou roli zde hraje skutečnost, že zatímco jiné druhy, z jejichž srsti se získává materiál pro výrobu kašmírské vlny, se podařilo domestikovat, žije čiru výlučně divoce v přírodě, její odchov se dosud nepodařil. K získání její srsti je tuto antilopu nutno zabít a kůži stáhnout. V minulosti bylo již vícekrát objeveno několik pohřebišť s mrtvolami několika set těchto antilop.


Zdroje:  Wikipedie