Načítání obsahu, prosím počkejte
Antilopa jelení

Antilopa jelení

Latinský název:
Antilope cervicapra
Výška v kohoutku:
60-85 cm
Délka:
1,2 m
Hmotnost:
25-45 kg
Délka ocasu:
18 cm
Délka březosti:
6 m
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Ohrožen

Antilopa jelení(Antilope cervicapra) je velký savec z čeledi turovití (Buvidae). Je to mírumilovný tvor a v Indii ji někteří považují za symbol zamilovaných. Jiní dokonce považují tuto antilopu za posvátné zvíře a zbožně o ní pečují.

Synonyma

- Sasin - Garn

Výskyt

Antilopa jelení se vyskytuje už pouze jen na území Indie a Pákistánu. Spatřit antilopu jelení v přírodě není snadné, jelikož je tento druh antilopy ohrožen vyhubením a žije jen na pustých kamenitých a písečných místech s nízkou trávou, kde je téměř nemožné se k ní přiblížit.

Popis

Samec této antilopy se natolik odlišuje od samice, že se až do nedávna rozeznávali jako dva jiné druhy. Samec má lesklou černohnědou srst na hřbetě a bocích, kdežto laň je daleko světlejší, spíše žlutavě plavá. Dominantní samec je ve stádu tmavý, téměř černý na hřbetě a bocích a má dlouhé, spirálově zatočené rohy, které mohou měřit až půl metru. Podřízený samec má menší rohy a jeho zbarvení se podobá samčímu. Když se mu podaří dosáhnout dominantního postavení ve stádu, většinou po smrti starého samce, srst mu stmavne a rohy dorostou. Kolem očí má antilopa jelení bílou skvrnu a v ní je před okem dobře vidět žláza vylučující silně páchnoucí tekutinu, kterou si zvíře označkuje hranice svého území. Šířka těla se pohybuje kolem 1,2 metru a výška 60-85 cm. Velikost ocasu je 18 cm; hmotnost 25-45 kg.

Ekologie

Stejně jako všechny antilopy se i antilopa jelení vyznačuje schopností rychle běhat a daleko a vysoko skákat. Je také obdařena skvělým sluchem a zrakem a navíc je velmi plachá. Živí se hlavně trávou a jsou aktivní ráno a večer, zatímco během denního vedra odpočívají ve stínu. Jsou-li antilopy vyrušeny, dá hlídající kus pískavými zvuky poplach a prchají velkými skoky, které brzy přejdou v rychlý cval. Antilopy jelení žijí ve skupinách 15 až 20 jedinců zvořených dominantním samcem se samicemi a mláďaty; jak samci dospívají, jsou vyhnáni a sdružují se do vlastních malých skupin. Chovný samec si vytvoří teritorium a brání ho stejně jako harén proti soupeřům. Souboje samců v období říje nebývají kruté a soupeř při boji umírá jen málokdy. Březost trvá 6 měsíců a samice rodí 1, vzácně 2 mláďata. Ty jsou zcela bezbranná a matka se snaží co nejméně pohybovat, aby šířící se pach nepřilákal dravce. Avšak po několika dnech je mládě schopné sledovat stádo, kde je dospělí chrání před nebezpečím.


Zdroje:  Wikipedie