Načítání obsahu, prosím počkejte
Antilopa skákavá

Antilopa skákavá

Latinský název:
Antidorcas marsupialis
Výška v kohoutku:
70-80 cm
Délka:
120-150 cm
Hmotnost:
23-37 kg
Délka březosti:
6 m
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Ohrožen

Antilopa skákavá neboli Springbok (bok= Antidorcas marsupialis) je velká a elegantní antilopa z podčeledi Pravé antilopy (Antilopinae), která se vyznačuje vysokými a dlouhými skoky. Obývá Afriku konkrétně Angolu, Jižní Afriku, Namibii, Botswanu (poušť Kalahari).

Popis

Antilopa skákavá je kontrastně zbarvena: Její srst je krátká, na hřbetě a krku je světle hnědá. Má také tmavý pruh na hlavě, který vede od ucha, přes oko, až k čenichu. Hlava a břicho jsou obvykle bílé, výjimečně do šediva. Samci a samice vypadají podobně a oba mají silné černé růžky ze zřetelnými prstenci, které jsou u samic menší a slabší. Springboci mají neobvyklý kožní záhyb, který se táhne od prostředka hřbetu ke kořeni ocasu. Když je zvíře vzrušené nebo vyplašené, rozevře tento záhyb a vztyčí dlouhé, bílé chlupy, které rostou uvnitř.

Potrava a rozmnožování

Antilopy skákavé se živí listy keřů a trávou a nejsou závislé na vodě. V době rozmnožování si samec někdy zakládá teritorium a harém 10 až 30 samic, ale běžná jsou i smíšená stáda. Boje samců v období říje jsou pozoruhodné, jelikož při nich samci vyskakují do výšky a sráží se svými rohy. Smrtelné úrazy jsou však výjimkou. Springboci se páří většinou v období sucha a porody přicházejí většinou v říjnu a listopadu, kdy je období dešťů. Samice rodí po asi 6 měsíční březosti jediné mládě.

Způsob života

Antilopa skákavá žije ve stádech. Tato antilopa, jak už nám její název napovídá, se vyznačuje vysokými skoky, které se především zasloužily o její známost. Skáče tak, že strhuje všema 4 nohama do vzduchu, skloní hlavu a záda prohne do obloukovitého tvaru a na hřbetě se jí rozevře a zvýrazní bílý pruh, kterým dává ostatním členům stáda najevo, že je něco v nepořádku. U stád těchto antilop se můžou občas zdržovat i stáda jiných velkých savců (zeber, buvolů…), které při poplachu prchají s nimi. Skákat ale může springbok třeba jen při hře. Tyto skoky mohou dosahovat až 3,5 m. Kdysi byly antilopy skákavé velice početné a až milionová stáda podnikala v období sucha migraci za čerstvou pastvou, přičemž zničila veškeré pastviny i zemědělskou půdu které jim ležely v cestě. V důsledku toho byly antilopy pronásledovány a tisíce jich bylo zabito, ale dnes jsou ve svém původním areálu znovu vysazovány a jejich stavy opět stoupají.


Zdroje:  Wikipedie