Načítání obsahu, prosím počkejte
Žralok velrybář

Žralok velrybář

Latinský název:
Carcharhinus obscurus

Žralok velrybář (Carcharhinus obscurus) je žralok z čeledi modrounovitých žijící v oblastech tropického a subtropického pásu po celém světě.

Potrava

Dospělí žraloci velrybáři se živí širokou škálou potravy, např. rybami, žraloky, rejnoky a hlavonožci, ale příležitostně i korýši, mořskými hvězdicemi, mechovkami, mořskými želvami, mořskými savci, mršinami a odpadky.

Reprodukce

Tento živorodý druh má tříletý reprodukční cyklus; samicím se rodí 3–14 mladých po 22–24 měsíční březosti, po které následuje roční odpočinek, než se cyklus opakuje. Samice jsou schopné dlouho dobu uchovávat spermie, mezitím, co se setkávají s vhodnými samci, kterých je pomálu kvůli jejich kočovnému způsobu života a jejich celkového nízkého množství. Žraloci velrybáři jsou jedni z nejpomaleji rostoucích a nejpozději dospívajících žraloků a dospívají až dosažením 20. roku života.

Taxonomie

Francouzský přírodovědec Charles Alexandre Lesueur publikoval první vědecký popis žraloka velrybáře v roce 1818. Zařadil ho do rodu Squalus a dal mu druhové jméno obscurus (z latiny "tmavý"), podle jeho zbarvení. Další přírodovědci později zařadili tento druh do rodu Carcharhinus. Lesueur neoznačil holotyp, neboť pravděpodobně pracoval se žralokem chyceným v severoamerických vodách.


Zdroje:  Wikipedie