Načítání obsahu, prosím počkejte
Megalodon

Megalodon

Latinský název:
Carcharodon megalodon
Délka:
12-18 m
Hmotnost:
20-30 t
Stav ohrožení:
Vyhynulý

Megalodon (z řeckého μεγας = "velký" + 'οδους = "zub"), nebo vědecky přesněji Carcharodon megalodon, je vymřelý druh žraloka, jež žil v období miocénu a pliocénu před přibližně 16-1,6 miliony let.

Rozměry

Megalodon je největší známou dravou parybou. Jeho délka se pohybovala v rozmezí 12-18 metrů a hmotnost 20-30 tun (starší odhady hovoří dokonce o 30 metrech a 60 tunách, nejsou však příliš důvěryhodné). Zuby tohoto gigantického obrouna mohly mít až 17 cm (výjimečně dokonce 21 cm).

Taxonomická pozice

Dosud není známo, do kterého rodu megalodon patří. Zařazen byl společně se žralokem bílým do rodu Carcharodon, nicméně nové poznatky spíše naznačují, že podobnosti ve tvaru zubů jsou jen výsledkem paralelizmu, a že žraloka je třeba řadit k vlastnímu rodu - Carcharocles. Čelisti megalodona byly obrovské, ale moderní studie uvádějí, že neměly na šířku více než 180 centimetrů.

Teorie vymření

Megalodonti vymřeli zhruba před 1,6 milionem let. Přesná příčina je stále otázkou diskuzí. Existuje rovněž teorie že megalodon nevymřel, což podporují svědectví mnohých lidí. Známé jsou také útoky na lodě, po kterých v lodi zůstávají ohromné žraločí zuby. Jednou také údajně megalodon zaútočil na válečnou ponorku. Jsou známy dokonce i ty případy, kdy megalodon při útoku na loď zabil pasažéry. Možné je, že vymřel kvůli nedostatku potravy, protože při době ledové se velryby přesunuly do podmínek co Megalodon nemohl vydržet.

Způsob života

Megalodon žil z největší pravděpodobností samotářským typem života. Jeho potravou byly velryby a velcí ploutvonožci. Nejspíše lovil tak, že se zespodu vrhl na svou kořist a ukousl jí ocas. Potom ji roztrhal. Jeho mláďata se nejspíše živila malými ploutvonožci a delfíny, možná i menšími druhy žraloků.


Zdroje:  Wikipedie