Načítání obsahu, prosím počkejte
Žralok bělavý

Žralok bělavý

Latinský název:
Carcharhinus leucas

Žralok bělavý, nazývaný též jako žralok býčí (Carcharhinus leucas) je mohutný a velký druh žraloka dlouhý až 2,1 m a s hmotností kolem 90 kg. Samice bývají větší: dlouhé 3,49 m s hmotností až 318 kg. Má zaokrouhlý masivní nosec, velké žeberní štěrbiny a velkou hřbetní ploutev. Tělo má zvrchu zbarvené šedé, břicho je bílé.

Rozšíření

Obývají obyčejně teplé, mělké vody podél pobřeží, případně pak řeky. V moři se pohybuje v oblasti do hloubky 150 m, ale obvykle nepřesáhne hranici 30 m. V Atlantském oceánu se nalézá od Massachusettsu, jižní Brazílie až po Maroko a Angolu. V Indickém oceánu obývá území od Jižní Afriky po Keňu, Indii, Vietnam a Austrálii. Velká část celkové populace žraloků bělavých žije u pobřeží nebo v řekách Austrálie. Odhaduje se, že u pobřeží Brisbanu v Austrálii žije více jak 500 žraloků bělavých. Na rozdíl od většiny ostatních mořských žraloků dokáže tento druh po určitou dobu žít ve sladké vodě. Často je viděn v oblastech řek, které jsou značně vzdálené od moře, často se tak děje v Amazonce.

Potrava

Loví samotářsky a jeho kořistí se obvykle stávají ryby, jiní žraloci, delfíni, želvy, ptáci, měkkýši, korýši a dokonce i savci žijící na souši. Žralok bělavý celosvětově proslul svým nepředvídatelným, často velice agresivním chováním, které vyústilo k názoru, že žraloci bělaví pobývající v mělkých vodách jsou často nebezpečnější člověku než ostatní druhy žraloků v témže prostředí. Navíc několik útoků žraloků bělavých na lidech byly mylně přisuzované jiným druhům žraloků, zvláště pak žraloku bílému a tygřímu. Několikrát se tak stalo i ve filmu Čelisti. Jsou vysoce území a neváhají zaútočit na každého živočicha - včetně člověka - který vstoupí na jeho území. V několika zemích, zvláště pak v Indii představuje žralok bělavý opravdu velké nebezpečí a může za úmrtí nebo napadení mnoha lidí. Nepohrdne ani mrtvolou.

Rozmnožování

Žraloci bělaví se rozmnožují v létě, často v poloslaných vodách v ústí řek. Po zhruba roční březosti rodí samice až 13 mláďat (jsou živorodí). Mláďata jsou po narození zhruba 70 cm dlouhá a pohlavní dospělosti dosahují v 10 letech života. Mezi mláďaty se často projevuje kanibalismus.


Zdroje:  Wikipedie