Načítání obsahu, prosím počkejte

Obří šnečí mazlíčci mohou být pro lidi nebezpeční

14. 11. 2023 – 9:03
0
Obří šnečí mazlíčci mohou být pro lidi nebezpeční Oblovka žravá je oblíbeným mazlíčkem | zdroj: Profimedia

Obří afričtí plži, kteří se v Evropě v posledních letech těší velké oblibě jako domácí mazlíčci, mohou být pro lidské zdraví nebezpeční, varuje tým vědců z univerzity ve švýcarském Lausanne. Oblovky (achatiny) žravé nebo oblovky obrovské mohou přenášet hlístice, které u člověka představují riziko zánětu mozkových blan.

Vědci z univerzity v Lausanne v odborném časopisu Parasites & Vectors upozorňují, že asi dvě třetiny původců nemocí, kteří jsou známí u obřích plžů, mohou nakazit i člověka.

„Sociální sítě jsou plné fotografií lidé, kteří se oblovek dotýkají kůží nebo dokonce ústy,“ uvedla Cleo Bertelsmeierová z institutu pro ekologii a evoluci na přírodovědné a lékařské fakultě. Dodala, že se lidé domnívají, že šnečí sliz má na pokožku blahodárné účinky, nicméně při kontaktu s ním hrozí přenos patogenů.

Bertelsmeierová se svými kolegy vyhodnocovala fotografie na sociálních sítích, aby zjistili, jak rozšířené jsou oblovky coby zvířata chovaná doma. Dospěli k závěru, že mnoho lidí si neuvědomuje riziko, „jakému sebe nebo své děti vystavují, když mají s těmito plži kontakt, nebo si je dokonce dávají na obličej,“ podotýkají vědci.

Oblovky jsou žravé a rychle se rozmnožují. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je zařadil na seznam nebezpečných invazních druhů. Dokážou se dobře přizpůsobovat podmínkám mimo svá místa přirozeného výskytu a páchají obrovské škody v zemědělství. Vědci z univerzity v Lausanne proto chtějí, aby se k veřejnostem dostalo více informací ohledně zdravotních rizik chovu těchto plžů pro člověka a aby státy regulovaly možnost jejich chovu.

Zdroje:  ČTK , DPA

Nejnovější články