Načítání obsahu, prosím počkejte

Máte covid? Nemazlete se se svým mazlíčkem, nakazíte ho

3. 7. 2021 – 9:57
0
Máte covid? Nemazlete se se svým mazlíčkem, nakazíte ho Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Od svých chovatelů často chytnou nemoc covid-19 i jejich kočky a psi, potvrzuje studie univerzity v nizozemském Utrechtu. Z 310 domácích zvířat z téměř dvou stovek domácností mělo šest psů a koček pozitivní výsledky PCR testů a dalších 54 v těle mělo protilátky. Většina nakažených zvířat ale neměla žádné příznaky. 

„Když máte covid, měli byste se vyhnout kontaktu s vaší kočkou nebo psem úplně stejně, jako byste to měli dělat s lidmi,“ uvedla veterinářka Els Broensová z univerzity v Utrechtu. „Hlavním problémem není zdraví zvířat, ale potenciální riziko, že by domácí zvířata mohla působit jako rezervoár viru a opětovně nakazit lidskou populaci,“ dodala Broensová.

Podle autorů studie se neprokázalo, že by domácí zvířata nakazila své majitele, ale kvůli rychlému šíření viru mezi lidmi ani tuto možnost nelze vyloučit. Většina nakažených zvířat navíc nevykazovala žádné příznaky nebo měla velmi mírný průběh nemoci.

Například v Rusku veterináři začali proti covidu-19 očkovat i zvířata, dodává BBC. Podle Broensové je ale nepravděpodobné, že by se domácí zvířata podílela na šíření pandemie.

Vědci závěry své studie prezentovali na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí.

Podle vedoucího katedry veteriny na Cambridgeské univerzitě Jamese Wooda je „nizozemská studie solidně provedená a ukazuje, že přibližně 20 procent domácích zvířat vystavených viru se nakazilo a infekce u většiny z nich nakonec vymizela, stejně jako u většiny lidí“.

Samostatná studie univerzity v Guelphu v kanadském Ontariu zjistila, že kočkám, které spaly na posteli svého majitele, zvlášť hrozila nákaza. Studie testovala na protilátky 48 koček a 54 psů ze 77 domácností a zjišťovala blízkost kontaktu majitele a zvířete. Mezi v domácnosti chovanými zvířaty mělo pozitivní test 67 procent koček a 43 procent psů. U zvířat z útulků to bylo jen devět procent pozitivně testovaných na protilátky na covid-19 a u toulavých koček jen tři procenta.

Zdroje:  ČTK , BBC

Nejnovější články