Načítání obsahu, prosím počkejte

Gorilák Richard z pražské zoo má koronavirus, nemocní jsou i dva lvi

26. 2. 2021 – 6:48
0
Gorilák Richard z pražské zoo má koronavirus, nemocní jsou i dva lvi Gorilí samec Richard se nakazil od některého z ošetřovatelů. | zdroj: Profimedia

Hvězda pražské zoo, gorilí samec Richard, má koronavirus. Společně s ním mají pozitivní test i dva lvi indičtí. Všechna tři zvířata mají zatím velmi mírné příznaky, nakazila se téměř jistě od chovatelů. Nemoc odhalilo testování z trusu. To teď čeká i další obyvatelé zoo.

Spolu s gorilím samcem Richardem jsou pozitivní na koronavirus také lvi indičtí Jamvan a Suchi. "Jejich příznaky jsou zatím velmi mírné, projevují se u lvů rýmou, respektive pokašláváním, u Richarda nechutenstvím a únavou," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Zoo bude podle něj ve spolupráci s veterinární správou postupně testovat i další zvířata. "Proběhne také sekvenace vzorků, aby se zjistilo, o kterou variantu koronaviru jde," dodal.

Nakažená zvířata jsou podle Bobka pod dohledem chovatelů a veterinářů a dostanou podpůrnou léčbu, pokud to bude potřeba. Pracovníci pražské zoo jsou v kontaktu s odborníky ze zoologických zahrad, které nákazu u zvířat zaznamenaly, dodal.

"Je téměř jisté, že podobně jako tomu bylo v Bronx Zoo nebo San Diego Zoo, nákaza se na zvířata přes veškerou opatrnost a přijatá opatření přenesla z covid pozitivních chovatelů," podotkl ředitel.

V zoologické zahradě v newyorském Bronxu měla loni v dubnu pozitivní test na koronavirus samice tygra malajského. Osmačtyřicetiletý gorilí samec v zoologické zahradě v San Diegu měl v souvislosti s nemocí covid-19 zápal plic a problémy se srdcem, veterináři ho dokázali vyléčit. Koronavirus se loni prokázal také u sněžného levharta v zoologické zahradě v americkém státě Kentucky.

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články