Načítání obsahu, prosím počkejte

Mají psi menopauzu?

5. 1. 2021 – 13:16
0
Mají psi menopauzu? Fenky mohou mít štěňata po celý svůj život. | zdroj: Profimedia

Pokud se - ať k tomu máte jakékoli důvody - rozhodnete nenechat vaši fenku kastrovat, budete muset zhruba jednou za půl roku řešit hárání. Přestože v pozdním věku bývá březost pro fenu nebezpečná, příroda je nemilosrdná.

Feny poprvé hárají, když dostáhnou puberty a váhy zhruba jako dospělý pes. V tu chvíli je - podle biologických hodin - schopná mít štěňata. Ve skutečnosti sice březosti nic nebrání, nicméně tělo ještě není dostatečně připravené a pokud máte uchovnění v plánu, je vhodné až tak po druhém či třetím hárání, kdy bude pes již dospělý.

Puberta a s ní i hárání nastává mezi 6. a 24. měsícem, přičemž malá plemena reprodukčně dozrávají dříve, zatímco opravdu velká plemena až kolem druhého roku. Perioda se také liší, některé fenky hárají co čtyři měsíce, jiné zhruba jednou ročně, průměr je 7,5 měsíce.

Cyklus trvá zhruba tři týdny a má několik fází. Při úvodní začíná fenka krvácet a už feromony láká psy, nicméně k páření ještě není svolná a nápadníky zpravidla odhání. Ve druhé fázi se vaginální sekret mění, světlá a v tomto období je i doga ochotná lehnout si k jezevčíkovi... Když zase začne psy odhánět, máte vyhráno, cyklus končí a máte zase na pár měsíců klid. Tedy pokud vás už v tu chvíli nejímá hrůza spojená s vidinou falešné březosti. Nebo dokonce skutečné, neplánované...

To vše budete muset řešit víceméně pravidelně. A to až do úhynu vaší fenky. S věkem se sice cyklus zpravidla prodlužuje, nicméně menopauza jako taková a s ní spojená ztráta plodnosti u psů nenastává, a fenka tak může zabřeznout po celý život. A proto naopak, pokud fena přestala hárat, je to důvod navštívit veterináře.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články