Načítání obsahu, prosím počkejte

Lilie mohou kočku zabít, k otravě stačí i jejich pyl

15. 6. 2021 – 17:43
0
Lilie mohou kočku zabít, k otravě stačí i jejich pyl Kočky přirozeně přitahují květiny. Jsou barevné, voňavé a obvykle zcela bezpečné. Výjimkou jsou ovšem lilie, které naopak představují smrtelné nebezpečí. | zdroj: Pixabay

Lilie sice nepatří mezi květiny, které jsou v české přírodě bohatě zastoupené, přesto se s nimi běžně setkáváme. To proto, že jsou to oblíbené ozdoby jak zahrad, tak domácích váz v podobě řezaných květů. Jejich popularitě se není co divit, jsou barevné, krásně voní. Jenže vedle toho jsou bohužel prudce toxické pro kočky.  

Kočky jsou mazlíčky nesmírně zvědavými, kteří mají tendence své okolí poznávat všemi smysly, včetně chuti. Obzvláště bytové kočky mohou lilie velmi snadno okousat. Nezajištěná kytice lilií tak má více než vysokou pravděpodobnost, že se ji kočka může pokusit ochutnat. Pokud máte podezření, že si vaše šelmička do oné krásné a smrtící květiny kousla, záleží pak především na tom, jak velké množství účinných látek požila a jak rychle jste schopní konat.  

Lilie obsahují koktejl různých látek a vlastně není úplně u všech zmapované, jak která konkrétní na kočky působí. Faktem ale je, že jedovaté jsou všechny části rostliny. Ty pro kočky nejnebezpečnější najdeme právě v rodu lilie (liliumbiologicky bráno – květinářsky se někdy za lilie označují i květy sem nepatřící) a denivky (hemerocallis).

Pokud máte doma kočku, pak je úplně nejlepší se pokusit zcela vyhnout přítomnosti těchto druhů a odrůd v domácnosti: kultivary asiatic a speciosum, denivka plavá, lilie dlouhokvětátoulcovka či lilie tygrovaná. To je navíc jen pár nejhorších příkladů, obecně by asi platilo, že je nejlepší se liliím pro jistotu zcela vyhnout. 

Stačí i oblak pylu

Jaké jsou příznaky otravy liliemi? U koček mezi ně patří letargie, ztráta chuti k jídlu, zvracení, třesy a záchvaty, odvodňování organismu, a nakonec selhání ledvin a smrt. První příznaky se většinou objevují dvě hodiny po pozření, velmi ale záleží na množství látky. Někdy se může dlouho táhnout nevolnost a letargie a zvíře se z toho nakonec jakž takž vykřeše. Většinou ale platí, že i mírná otrava bez léčby končí smrtí po dlouhých dnech. A stejně tak jsou známé případy, kdy při silné otravě nastává smrt (někdy ne kvůli ledvinám, ale kvůli zástavě srdce) v řádech hodin. 

Pokud tedy máte podezření, že kočka byla liliím vystavená – a pozor, někdy k otravě stačí i oblak pylu – je okamžitě potřeba vyhledat veterinářskou pohotovost. Bohužel, na otravu neexistuje žádný „protijed“. Zvěrolékař se tak obvykle na prvním místě pokusí zabránit vstřebávání dalších toxinů do organismu, obvykle pomocí výplachu žaludku látkami, které na sebe navážou zbytky jedu.

Rychlá reakce může zabránit tomu, aby došlo na nejhorší, totiž na selhání ledvin. Zjednodušeně se říká, že dokud kočka močí, je šance na záchranu – jakmile ale přestane, je organismus již příliš dehydratovaný a ledviny odchází. Léčba otravy liliemi je skutečný boj, který se může s nejistým výsledkem táhnout několik dní. 

Jak jsme uvedli, nejlepší cesta je prevence a přítomnosti lilií se doma zcela vyhnout. Je to malá daň za to, že váš kočičí mazlíček není ohrožen bolestivou otravou a smrtí. Také na závěr zdůrazněme znovu, že je potřeba situaci nepodcenit, pokud už podezření na pozření máme. Hraje se o čas a čekat, jestli se něco stane, nebo to bude dobré, není v tomto případě na místě.

Zdroje:  Vlastní , veterinarypartner.vin.com

Nejnovější články