Načítání obsahu, prosím počkejte

Když kočka začne výrazně třepat hlavou

19. 1. 2022 – 9:13
0
Když kočka začne výrazně třepat hlavou Ouška jsou ozdobou každé kočky. Problémy s nimi se ale mohou projevovat neobvyklým třesením hlavou. | zdroj: Pixabay

To, že se kočka občas otřepe, ještě není nic špatného. Zpozornět by ale měl chovatel, který si všimne, že jeho mazlíček třepe hlavou často a jaksi úporně, jako by se snažil rozehnat nějaké nepříjemné pocity. Příčin takového chování existuje celá řada, od drobných zdravotních obtíží až po závažné stavy. 

Kočky jsou v jádru poměrně konzervativní stvoření, a tak jakékoli změny v chování mohou něco naznačovat. Přemíra klepání hlavou, ošívání se a neklidu pozornému chovateli snadno naznačí, že je pravděpodobně něco špatně. Podívejme se na nejčastější příčiny, které ke klepání hlavou mohou vést. 

Ušní infekce a paraziti 

Ozdobou každé kočičí hlavy jsou její ouška. Bohužel, tento orgán zvířeti nejen výborně slouží, ale dovede i zle potrápit. Kočičí uši jsou – ostatně stejně jako psí – poměrně náchylné k zánětům. V podstatě jde říci, že záněty bývají vůbec nejčastější příčinou úporného klepání hlavou. Samo od sebe obvykle neodezní, a tak kroky chovatele nakonec nevyhnutelně zamíří k veterináři. Naštěstí se dá většina zánětů ucha, nejčastěji směřovaných do ucha středního, velmi snadno odhalit pomocí prohlídky otoskopem.  

Zánět zvukovodů, stejně jako zarudnutí ušního bubínku mohou mít sice na svědomí i jiné příčiny, odběr vzorků výtoku ale viníka obvykle jasně ukáže. Nejběžnější bývá infekce bakteriální, objevit se ale mohou i kvasinky, či dokonce i paraziti. V případě parazitů se hovoří o tzv. ušním svrabu, což je mimořádně úporný roztoč způsobující uvnitř vnějšího ucha a zvukovodu úporné svědění. Není nijak extrémně rozšířený, statisticky se ale objevuje mnohem častěji u koček než u psů.  

Veterinární léčba všech těchto příčin spočívá v poskytnutí úlevy a nasazení medikace odpovídající stavu ucha. Většinou jde o lokální, antibiotické kapky, veterinář ale musí dobře posoudit, zda nedošlo k poškození bubínku – některé druhy léčiv se totiž nesmí dostat do vnitřního ucha. 

Alergie 

Alergie jsou dalším velmi častým zdravotním problémem, který kočky trápí. Dokonce se zdá, že jak s moderním životním stylem roste počet alergií v lidské populaci, zrcadlí se tento nárůst i mezi kočkami. Alergickou reakci kočkám může způsobit nejen snědení či vdechnutí alergenu, ale například i podráždění blechami. Intenzivní svědění se pak koncentruje v oblasti hlavy, krku a uší a přirozenou reakcí na něj je zoufalé ošívání se a potřásání hlavou.

Alergii velmi často prozradí zarudnutí na kůži, čisté zvukovody přitom pomohou veterináři vyloučit možný zánět. Léčba je opět dvojí: na jednu stranu se poskytuje úleva zasaženým místům, zároveň se zvěrolékař pokouší identifikovat alergen. Zcela vyloučit alergii obvykle nejde, dají se ale tlumit její projevy pomocí eliminace alergenu, lokální medikace a někdy i zvláštními dietami a změnami stravy. 

Polypy 

Jako polypy se v lékařství označují výrůstky na sliznici, u koček se někdy hovoří o zánětlivých kočičích polypech. Jde o nezhoubné růsty, které se objevují na sliznicích středního či vnějšího ucha. Symptomy takových výrůstků se velmi liší – někdy o nich zvíře vůbec neví, jindy nesnesitelně dráždí.

Podle umístění polypu tak může kočka chronicky kašlat, posmrkávat, naklánět hlavu, ale i trpět slzením či výtoky z uší a nosu. Nejenom, že přítomnost polypu může sama o sobě dráždit ke klepání hlavou, ale někdy může být tento výrůstek zárodkem infekce. Obvykle se přistupuje k operativnímu odstranění, pokud není polyp na špatně přístupném místě. V drtivé většině případů také platí, že jde o problém obtěžující, ale ne nebezpečný. 

Hmyzí kousnutí 

Kočky pohybující se po venku jsou častým cílem bodavého hmyzu. Sice jsou to nebezpeční predátoři, na rozdíl od různých přežvýkavých zvířat ale nejsou vybavené účinnou plácačkou v podobě oháňky. Komáři a podobná havěť si přitom k útoku obvykle volí hlavu či packy. Reakce může být různá – od mírného svědění až po nepříjemné otoky. Navíc sem můžeme zahrnout i bodnutí včelami i vosami, které se může stát ještě mnohem nebezpečnějším.

Neobvyklé třepání a cukání hlavou může mít na svědomí právě takové nepříjemné bodnutí. Pokud se nám ho podaří spolehlivě identifikovat, pak v mírnějších případech není potřeba vyhledávat pomoc. Mohou ale nastat situace, kdy kočka pro zklidnění potřebuje antihistaminika, ba kdy se dokonce musí urychleně řešit anafylaktický šok jako reakce na včelí jed. V takovém případě už jsme ale v mnohem akutnějším a závažnějším stavu, než je prosté cukání hlavou. 

Nepříjemné následky

Ještě dodejme, že nadměrné třepání hlavou může mít nejen své příčiny, ale i následky. U kočky se totiž může vyvinout ušní hematom. V ušních boltcích psů a koček je totiž řada drobných žilek, které mohou při nadměrném cukání hlavou popraskat. Výsledkem je otok, který může být někdy až překvapivě výrazný a kočičí ucho pak ze všeho nejvíc připomíná malý polštářek. Veterinární řešení může spočívat nejen ve zklidnění podrážděného ucha, ale někdy i v uvolnění přebytečné tekutiny, pokud se v otoku začne hromadit.  

Podstatné ale je odhalit původní příčinu, proč vůbec kočka začala hlavou cukat. Jako u mnoha zdravotních obtíží, platí i zde, že je lepší být spíše obezřetný a nepodceňovat stav zvířete. Když se kočka začne chovat divně – kam náhlé třepání hlavou můžeme jistě zařadit – je takřka jisté, že se něco změnilo. Pokud nejsme schopní odhalit nějaké hmyzí kousnutí či podobné zjevné podráždění, je lepší předpokládat zánět či infekci a zvěrolékaře navštívit. Neřešené problémy totiž mohou přerůst v závažnější stavy, vedoucí až ke ztrátě sluchu.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články