Načítání obsahu, prosím počkejte

Jsou hortenzie jedovaté pro kočky?

12. 8. 2023 – 9:27
0
Jsou hortenzie jedovaté pro kočky? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay.com

Hortenzie patří mezi oblíbené okrasné květiny, se kterými se můžeme běžně setkat v okolí lidských obydlí. Hojně bývají vysázené v parcích, na sídlištích i kolem domů, nemluvě o pokojových variantách. U řady rostlin si chovatelé kladou oprávněnou otázku „není tahle jedovatá pro kočku?“, v případě hortenzií je dvojnásob na místě. Odpověď přitom není příliš příznivá: toxicita se sice podle různých variant hortenzií liší, obecně ale platí, že kočičímu organismu skutečně nedělají nejlépe.

Hortenzie obsahují chemické látky zvané kyanogenní glykosidy, které mohou být pro kočky (ale ve vysoké koncentraci i pro lidi) jedovaté. Tyto chemikálie se uvolňují při žvýkání či polykání hortenzií a mohou vést u koček až k otravě projevující se zvracením, průjmem a letargií. Mechanismus otravy spočívá v tom, že sloučenina při kontaktu s některými druhy enzymů začne odlučovat prudce jedovatý kyanid. Tyto enzymy bohužel existují i ve slinách a trávící soustavě koček.

Existuje více než 75 typů hortenzií, kyanogenní glykosidy obsahují asi všechny z nich. Jak jsme ale naznačili na začátku, míra toxicity se liší, tedy koncentrace nebezpečné látky není ve všech květinách stejná. Pro kočky asi nejjedovatější je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), přičemž hlavní dávka jedu je přímo v květu, a ne v listech a stonku.

Zde je ovšem potřeba učinit jistý úkrok – sám kyanid je sice velmi nebezpečný, kyanogenní glykosidů je ovšem potřeba pozřít značné množství, aby se uvolnil dostatek jedu. Prostý pohyb kolem hortenzií tak kočce neublíží, zvíře musí začít rostliny aktivně žvýkat.

Mohou ale nastat situace, kdy se právě tohle stane. Kočky jsou zvídavé a mají tendence ochutnávat věci, které jim příjemně voní. Ostatně i u řady dalších, jedovatějších květin se s kočkami doporučuje velká opatrnost.

Pokud máte podezření, že kočka skutečně sežrala větší množství hortenzií, je potřeba vyhledat pomoc zvěrolékaře, a to i tehdy, pokud je zvíře zdánlivě v pořádku. Projevy otravy se pak velmi liší podle toho, kolik toho zvíře vlastně zkonzumovalo a o jaký druh konkrétně šlo.

Základní symptomy odpovídají jiným otravám: zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, letargie a apatie, nadměrné slintání, problémy s dechem, zrychlený tep, u těžkých případů i záchvaty a ztráty vědomí. Pokud už se některé z těchto symptomů objeví, měla by být cesta k veterináři akutně rychlá.

K veterináři je dobré donést vzorek konkrétní sežrané rostliny. Nedoporučuje se zkoušet doma jako první pomoc vyvolávat kočce zvracení, v domácích podmínkách by se mohla začít dusit. Proti otravě neexistuje skutečný lék, tělo si s ní musí poradit samo. Zvěrolékař ale může pomoci tlumit nejhorší projevy toxikace, pomoci vstřebávat nebezpečné látky může i aktivní uhlí.

Prevencí otravy je na prvním místě opatrnost. Samozřejmě nejde čekat, že by se někdo kvůli kočce zbavoval rozrostlého, krásně kvetoucího trsu hortenzií. Pokud ale víme, že se kolem nich mazlíček pohybuje, měli bychom se pokusit kočce květiny znepřístupnit. V domácnosti pak hortenzie umisťujeme na nedostupná místa, jakkoliv to s kočkou může být trochu výzva.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články