Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak vytvořit bezpečný domov pro papouška

25. 8. 2021 – 16:49
0
Jak vytvořit bezpečný domov pro papouška Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Nový ptačí mazlíček dokáže přinést spoustu radosti. S trochou péče se z něj může stát v podstatě člen rodiny a zábavný společník na dlouhá léta. Obvykle máme i chuť nechávat je zkoumat byt a alespoň na chvíli se doma volně prolétnout. Zvíře tím získává spoustu podnětů a možností her a interakce s námi. Zároveň je ale potřeba být na pozoru, aby náš opeřený miláček nedošel úhoně. Jak tedy připravit byt, aby byl pro papoušky co nejbezpečnější? 

Papoušci jsou velmi zvědaví tvorové, kteří navíc neváhají při poznávání světa používat svůj zobák a jazyk. Je tedy potřeba myslet jak na nebezpečná místa, kam by mohl papoušek vletět, tak na potenciálně závadné věci, které by neměl pozřít. Chceme-li mít obydlí pro papouška co nejbezpečnější, pak opravdu platí trochu komická rada: musíme myslet jako on. 

Samozřejmostí je, že při volném pohybu zvířete musí být zavřená všechna okna. Velcí papoušci se sice mohou dokázat vrátit domů, obecně ale platí, že náhlá změna prostředí při vyletění ven je takovým smyslovým šokem, že je zvíře okamžitě dezorientované a vyděšené. Ideálně by se okna při volném létání papouška měla i zatáhnout, případně být aspoň krytá záclonou.

Průhledné sklo ptáky mate a lehko do něj narazí. To ale platí i pro zrcadla, jejichž odrazy mohou zvíře v letu také dezorientovat, případně mohou na svůj vlastní odraz nadšeně nalétávat s tím, že jde o jiného ptáka. Všechny tyto situace nesou velké nebezpečí vážného zranění.

Vypněte větrák i sporák

Odborníci ve Spojených státech uvádějí, že největší procento papoušků se v domácnostech zraní o stropní i stojací ventilátory. Je pravda, že rotující větráky v našich obydlích nemají takovou tradici, není ale asi potřeba zdůrazňovat, že při ptačích výletech musí být vždy vypnuté.  

Podobnou banální radou je dávat pozor na otevřený oheň (od svíček, přes krby až po vařiče) či horké povrchy, jako třeba hrnce či příliš rozpálená topení. Je ovšem potřeba si tyto věci občas připomenout, neboť člověk v rutinním domácím provozu může i na tyto samozřejmosti zapomenout.

Specifickou záležitostí týkající se kuchyní je pak teflon. Při zahřívání se z něj uvolňují bezbarvé výpary bez zápachu, které člověku neškodí. Podle rostoucího množství studií jsou ale pro papoušky, také kvůli jejich malé tělesné hmotnosti, toxické. Dokonce jsou popsané i případy, kdy za úhynem papouška v kleci umístěné u kuchyně může být právě otrava teflonem. Nezapomínejme přitom, že teflon nebývá jen v hrncích, ale někdy jím jsou vybavené i trouby či fény. 

Pozor na otravu

Když už je řeč o toxicitě, tak je potřeba zmínit nebezpečí otrav. Papoušek rád ochutnává, co mu okolí nabízí. Měli bychom tedy vědět, že nemáme doma žádnou lákavou, jedovatou květinu. Stejně tak ale musíme být obezřetní při dělení se o pamlsky. Člověka láká nechat zvíře zobnout si ze stolu, či dokonce ze společného sousta, vždy je ale potřeba přemýšlet, čím vlastně zvíře krmíme.

Bezpečné je většina ovoce a zeleniny, výrazně ale škodí potraviny slané, mastné, případně s čerstvými kvasnicemi (tedy třeba i rozdělané těsto). Příkladem mimořádně zákeřné potraviny budiž avokádo – u člověka oblíbená pochoutka, pro papouška je ovšem extrémně toxické. 

Z možných nebezpečí, které chovatele nemusí vůbec napadnout, jmenujme různé aerosoly a spreje. Papoušci mají velmi citlivé čichové receptory a třeba zasažení aerosolem z automatického osvěžovače vzduchu jim může vyvolat těžkou alergickou reakci. Podobně je jistější se v pokoji s nimi vyvarovat vonným svíčkám a olejům. Leckdo může namítnout, že takové drobnosti kolem papoušků nikdy neřešil a nic se nestalo, ale obecně u nich zvýšené riziko špatné reakce existuje. 

Překvapivě velké nebezpečí pro domácí opeřence představuje otrava kovy. Láká je totiž všechno lesklé a mají tendenci takové předměty brát do zobáku a zkoušet žvýkat. Z různých klíčů, některých bižuterních šperků, případně dalších kovových povrchů se ale mohou uvolňovat kovy jako zinek, měď či u některých předmětů dokonce olovo. Opět platí, že drobný ptačí metabolismus je na otravy podobnými zdánlivě běžnými látkami velmi citlivý.

Když už je řeč o žvýkání: papouška bychom měli mít pod dozorem i co se týče elektrických kabelů. Sice to není takový hryzal jako kočka nebo králík, ale dokáže ve své všetečné zvědavosti překvapit. 

Nebezpečný domov

Jisté riziko zranění trochu paradoxně představují i ptačí klece. Ne všechny na trhu jsou pro opeřené mazlíčky vhodné, nebezpečí vzrůstá u klecí starších a z druhé ruky. Některé nevyhovují tvarem, jiné nemají dobře řešený vstupní otvor. U starších pak hrozí, že došlo v minulosti k poškození mříží a pták bude ožvykovat vzniklou korozi, což pro něj opět není nic zdravého. 

Na závěr ještě dodejme, že nebezpečím mohou být i další tvorové – ať už mazlíčci či lidé. Pokud máme doma psa, či dokonce kočku, pak musíme dávat extrémní pozor, aby nedošlo k nechtěnému lovu ze strany domestikované šelmy.

Ze strany lidí pak zase hrozí nechtěné zašlápnutí či přimáčknutí. Pokud se papoušek pohybuje volně, měli by o něm všichni vědět a vždy by měl být přehled, kde zvíře právě je. Obzvláště opatrní musíme být kolem dětí. Ptáci mají křehkou kostru a necitlivé uchopení může i s dětskou silou způsobit ošklivé zranění.

Papoušci potřebují a zaslouží si co možná největší možný díl volnosti – zároveň je ale na nás, aby ta domácí volnost byla co nejbezpečnější. Je totiž mnohem lepší soustředit se na společné hry než řešit možná zranění. 

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články