Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak si vybrat zdravé morče

2. 5. 2021 – 10:06
0
Jak si vybrat zdravé morče Mládě morčete | zdroj: Pixabay

Morčata patří jsou jedny z nejoblíbenějších malých mazlíčků. Roztomilí chlupáči, které je radost sledovat a hrát si s nimi, navíc ideální pro děti, které se učí péči o zvířata. Když se rozhodnete si morčátko pořídit, tak přirozeně doufáte, že bude zdravé. Naštěstí existuje několik indicií, na které se dá zaměřit, pokud chcete mít alespoň nějakou představu o zdravotním stavu tohoto zvířátka.  

Při výběru si všímejte fyzických vlastností morčete, tedy jeho celkového tělesného stavu. Nemělo by být otylé ani vychrtlé a na těle byste neměli pozorovat žádné otoky či bulky. Hodně o zdraví prozradí srst – správně je nadýchaná, jemná a působí hladce. Rozhodně by neměla mít žádné lysiny (pokud se nebavíme o zvláštních plemenech). Samozřejmě byste při hlazení neměli vidět zarudnutí kůže a podobně. Pokud máte možnost si zvířátko prohlédnout důkladně, diskrétně prohlédněte i okraj řitního otvoru – zarudnutí a otoky mohou vypovídat o nemocích projevujících se průjmy. 

Oči, nos i uši jsou u zdravého zvířete čisté a průchozí. Obzvláště kolem očí a nosu dejte pozor na vlhnutí, případně na zaschlé hleny. Je-li možnost, a když to zvíře dovolí, podívejte se i na zuby. Neměly by být přerostlé či vykřivené. Chvíli také sledujte, jak morče dýchá. Dech by měl být tichý a bez námahy, hvízdání, cvakání či bublání. Také si povšimněte, jak vypadají ostatní morčata ve výběhu. Náhodou můžete zjistit, že jedno z nich vypadá nemocně. Zní to možná krutě, ale v takovém případě je velmi pravděpodobné, že i jeho další kamarádi mohou brzy onemocnět. 

Vnímejte prostředí, odkud pochází

Důležitý indikátor je i temperament zvířete. Morčátka jsou od přírody vitální a zvědavá, v dobrém stavu navíc nikdy nebývají letargická. Není dobrý postup si volit morče podle toho, které se nám zdá nejklidnější – ve skutečnosti chcete tvorečka aktivního a pozorného. Všímejte si toho, jak morče reaguje na lidi. Zprvu je velmi opatrné a například ve zverimexech může být kvůli dennímu přívalu lidí i bázlivější. Přesto pokud k němu přistupujete v klidu, mělo by se začít projevovat po počáteční opatrnosti spíše zvědavě. Může odmítat pokus o zvednutí v rukou, nemělo by ale při tom „hysterčit“.  

Pochopitelně byste měli vnímat i to, odkud si zvíře chcete vzít. Úroveň péče chovatele či obchodu se zrcadlí i v jeho zdravotním stavu. Klec by měla být čistá, s přístupem k čisté vodě. Také by neměla být přecpaná. Obecně platí, že morče žijící v dobrých podmínkách netrpí stresem – a právě stres je jednou z bran nemocí.

Neodbývejte výběr

Prodávající by měl být schopen rozeznat samičky od samečků, obvyklé je také oddělený chov. Morče může zabřeznout ve velmi raném věku, už kolem čtvrtého týdne života. Jsou tak známé případy, kdy si ze zverimexu donesli noví majitelé morčete maminku v očekávání. A brzký vrh mláďat není vždy něco, po čem začínající chovatel s malou klecí touží. 

Někdy je tendenci morče brát „méně vážně“ než psy či kočky. Štěně za několik tisíc lidé vybírají mnohem pečlivěji než malého hlodavce. Pokud ale chcete předejít zlomeným srdcím například dětských chovatelů, kterým uhyne mazlíček po pár týdnech, pak je opatrnost na místě. Navíc pečlivým výběrem podpoříte zodpovědné prodejce oproti těm nepoctivým. Obecně je lepší brát mládě od chovatelů než ze zverimexů, ale existuje mnoho výjimek na obou stranách.  

Při tom všem vybírání ale mějte na paměti jedno: přílišný strach také není na místě. Pokud zvířátko působí zdravě a vesele, nehledejte za každou cenu jinde, zda někde nebude morče „méně vážně“. Nakonec nám jde hlavně o to si přinést domů nového kamaráda pro oboustrannou radost. 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články