Načítání obsahu, prosím počkejte

Aktinomykóza - když křečkovi oteče čelist

12. 11. 2022 – 10:36
0
Aktinomykóza - když křečkovi oteče čelist ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Aktinomykóza je bakteriální infekce, která se typicky objevuje u skotu. Vzácně se ale může rozvinout také u hlodavců, setkat se s ní proto mohou například chovatelé křečků. V anglickém prostředí se pro tuto chorobu vžilo výstižné lidové pojmenování odrážející typické projevy „lumpy jaw“ – oteklá čelist.

Aktinomykózu způsobuje gram pozitivní bakterie tyčinkovitého tvaru rodu Actinomyces. Nejčastěji se její druh A. bovis objevuje u infekcí skotu, vzácněji se s ní ale setkáváme i u hlodavců (známá je i v lidské medicíně, ale to je jiná kapitola).

Hlodavci jsou k bakterii náchylní kvůli svým výrazným tvářím a způsobu stravy, který výskytu A. bovis nahrávají podobně jako u hlodavců. Konkrétně u křečků se dokonce tato bakterie běžně objevuje v mikroflóře úst a lícních toreb. Problém nastává, pokud se u zvířete objeví otevřené zranění dutiny ústní, kterým bakterie proniknou do krevního řečiště. Výsledkem je infekce, která kromě otoků může vést až ke změnám na kostech čelistí, odtud onen zmiňovaný lidový název „lumpy jaw“.

V raných fázích aktinomykózy zažívá křeček problémy s dechem. Zvyšuje se mu tep, někdy se objevuje modrání kůže. V pozdější fázi se rozvinou abscesy naplněné hnisem uvnitř slinných žláz, což způsobí otoky kolem čelistí. U drobných zvířat, jako je křeček, mohou otoky výrazně zkomplikovat přijímání potravy, a tím začít mazlíčka i ohrožovat na životě.

Pomohou antibiotika

Důležité je, aby měl chovatel představu o zdravotním stavu svého hlodavce. Jakékoliv otoky by samy o sobě měly být důvodem k návštěvě veterináře. Zvěrolékař posoudí další symptomy a na základě toho určí diagnózu. Aktinomykóza totiž může zprvu připomínat například zánět zubu, její bakteriální profil je ale jednoznačný.

Léčba pak obvykle spočívá jak v odčerpání hnisu, tak v podání tišících léků. Klíčové je pak správné podání antibiotik, ačkoliv u křečka může být problém s jeho tělesnou konstitucí. Řečeno úplně přízemně: u dobytka se aktinomykóza léčí výrazně snadněji než u drobného hlodavce.

Naštěstí je při včasném odhalení a správné medikaci prognóza vyléčení velmi dobrá. Křečka v rekonvalescenci je potřeba separovat od ostatních, aby měl klid. Také je vhodné podávat až do vyléčení měkkou, snadno zpracovatelnou stravu.

Prevence prvního výskytu není v podstatě možná. Jak jsme řekli, křečci mají bakterie běžně přítomné v ústech, k poranění tkání pak může dojít za různých okolností. Obecně ale platí, že včasné odhalení problému je vždy lepší, dobré životní podmínky pak výrazně zmírňují špatné stavy při léčení.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články