Načítání obsahu, prosím počkejte

Trpaslíci mezi jezevčíky

Trpaslíci mezi jezevčíky Trpasličí hrubosrstý jezevčík | zdroj: Profimedia

Aby to u jezevčíků nebylo tak "jednoduché", tak kromě dělení dle srsti, existují i ve třech velikostních variantách. Jaké jsou jejich parametry a specifika?

Jezevčíci standardní velikosti váží do devíti kilogramů, lehčí typ mívá mezi pěti až sedmi kilogramy. Obvod hrudníku u nich je přes 35 centimetrů, výška do 25 centimetrů.

Právě jezevčíci standardní velikosti mají, nepřekvapivě, nejdelší historii a další varianty jsou křížením "odvozeny" Mimochodem, prapředci dnešního jezevčíků bývali ještě o něco větší, údajně mohli vážit až kolem 18 kilogramů!

Historie trpasličí varianty jezevčíka se začala psát koncem 19. století. Důvod jejího vzniku byl praktický - chovatelé potřebovali psa, který zastoupí fretku při vyhánění králíků z nor.

Začali tak standardní jezevčíky křížit s pinči a malými teriéry. To se však ukázalo jako špatná cesta, neboť tato plemena dost pozměnila vzhled původního plemene. Tudíž přistoupili ke křížení s nejmenšími zástupci standardních jezevčíků. "Trpaslíci" se v plemenných knihách objevili v první dekádě 20. století a něco z pinčů a teriérů si nesli i nadále. Obvod hrudi u těchto jezevčíku je do 35 centimetrů, váží do čtyř kilogramů.

Králičí jezevčík je s obvodem do 30 centimetrů a váhou, která zpravidla nepřekračuje 3,5 kilogramu ještě drobnější. Bývají to buď nejmenší štěňata z vrhu trpasličích jezevčíků, nebo se jedná o drobné psy ze spojení králičího a trpasličího jezevčíka. Jistoty ohledně toho, do jaké velikosti štěně doroste, se v takovém případě chovatelé dočkají až časem. A jak už jejich název napovídá, dříve sloužili pro lov divokých králíků.

Zatímco pro lovecké účely se nyní využívají jezevčíci standardní, zástupci miniaturní a králičí varianty jsou velice oblíbeni jako společenští psi a skvěle se hodí i do bytu. Ale pozor - i tito hafani jsou temperamentní a potřebují pravidelný pohyb!

 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články