Načítání obsahu, prosím počkejte

Proč kočky tak milují koupelny?

1. 3. 2023 – 10:14
0
Proč kočky tak milují koupelny? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Kdo žije s kočkou, si mohl všimnout jednoho zajímavého rysu chování: řada z těchto šelmiček miluje koupelny. Ne snad, že by kočky vyhledávaly koupání samotné, místnost určená hygieně je ale přesto přitahuje. Co je vlastně na koupelnách tak zajímavého, že většině koček nedají spát?

Je to skvělá herna

Koupelny se mohou zdát kočkám jako místo plné výborných možností ke hrám. V prázdné vaně se dá běhat nahoru a dolů, s ručníky a župany se dá užít spousta legrace, najde se tam i hodně místa na schovávání. Pokud je koupelna s toaletou, pak rulička papíru v držáku přímo vypadá jako hračka nachystaná pro kočky k rozmotávání. Řada lidí bohužel až po návratu domů u naprosto rozházené koupelny zjistila, čím se jejich mazlíček celý den bavil.

Zavřené dveře dráždí zvědavost

Koupelna není místnost, kde bychom trávili dlouhé hodiny – na rozdíl od obývacího pokoje do ní přicházíme a odcházíme, a po použití za sebou obvykle zavíráme dveře. A jestli kočky něco nesnáší ve svém bytě, tak jsou to zavřené dveře. Obzvlášť, pokud jejich člověk je na druhé straně. Kočky chtějí vědět, co se děje v jejich teritoriu – a nedejbože, aby se jejich člověk někde dobře bavil bez nich. Kočka dokáže spustit pořádný hluk, jen aby se dostala do té tajemné místnosti za vámi.

V koupelně je slušná šance, že člověk nebude mít kam utéct

Kočky milují pozornost, pokud je jim tedy dávána podle jejich pravidel a náhlé nálady. Řekněme si to otevřeně, tenhle bod platí hlavně tehdy, pokud máte v koupelně toaletu. Člověku v napuštěné vaně se mazlíček možná bude chtít vyhnout, ale pokud je člověk bezpečně usazený na onom místě, nemá kam utéct. Pak si kočka vzpomene, že se zrovna akutně potřebuje mazlit – asi podobně, jako to nejvíc potřebuje, když se uloží na klávesnici při vaší práci. Přiznejme si to: je jen málo majitelů koček, kteří by aspoň jednou nezažili situaci, kdy sedí na toaletě a v klíně se jim uvelebuje kočka loudící společné chvíle.

Umyvadla jsou skoro jako pelíšky nachystané pro kočky

Tvar řady umyvadel, obzvlášť těch modernějších, kočkám z nějakého důvodu velmi vyhovuje. Proto řadu těchto mazlíčků mohou jejich lidé přistihnout, jak si dávají krátkého šlofíka právě v umyvadle. Samozřejmě v bezpečně suchém, ačkoliv řada z nich ocení i tu možnost si při povalování dopřát pár kapek vody z kapajícího kohoutku. Oválný tvar horní části umyvadla, miskovité vykrojení ideálního sklonu: o kočkách se někdy ve vtipu říká, že se jejich tělo chová jako kapaliny. V případě uvelebení se v umyvadle to přímo potvrzují.

Voda je lákavá, překvapivě

Tento bod může zaskočit – kočky že by lákala voda? U řady z nich je to ale pravda. Tyto šelmičky sice vesměs nesnáší, když se zmáčí, sám vodní živel je ale přitahuje, tekoucí voda spoustu koček přímo fascinuje. Mazlíček se vyhne namočení, ale má-li tu možnost, nejspíš si neodpustí pití přímo z proudu tekoucího z kohoutku. Některé kočky dokonce rády olizují zbývající vlhkost ve vypuštěné vaně.

Koupelna se může stát součástí rutiny

Kočky milují rutinu a jejich vnitřní denní diář je velmi přesný. Je klidně možné, že mazlíček chodí do koupelny proto, že i jeho člověk tak bývá v pravidelný čas, například při večerní hygieně. Také snadno vznikne asociace, kdy člověk ráno vstane, jde do koupelny, a po ranní očistě dává kočce snídani. Zvíře to ví, a tak jde věcem naproti – pohlídat si, že se jeho člověk nebude v koupelně zdržovat déle, než je běžná, oblíbená rutina.

Kočka má prostě ráda svého člověka

Kočičí čich sice není tak silný jako psí, přesto ten náš dalece převyšuje. Koupelna je plná pachů, ve kterých se dá číst, a mezi nimi bývá ten, který spokojeného mazlíčka přitahuje a těší: pach jejího člověka. Inteligence kočičích mazlíčků se navíc projevuje tím, že se zajímají o to, co jejich milovaný člověk dělá. Jako by se snažily pochopit všechna ta naše drobná gesta a divné úkony. Sedět jen tak tiše v koupelně a sledovat člověka, jak se holí, češe, čistí si zuby nebo se líčí – to všechno může kočku prostě upřímně těšit.

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články