Načítání obsahu, prosím počkejte

Mazlíčci královny Viktorie: Jaké psy si oblíbila?

Mazlíčci královny Viktorie: Jaké psy si oblíbila? Královniny mazlíčci - Dash, chrti Nero a Hector a papoušek. Autorem obrazu byl Edwin Landseer. | zdroj: Wikipedia.org

Britská královna Viktorie byla velkou milovnicí zvířat. Domácí mazlíčci ji doprovázeli od dětských let až do úplného konce života. Kdo byli její oblíbenci? 

Prvním z jejích milovaných psů byl Dash, Kavalír King Charles Španěl. Viktoriině matce ho daroval Sir John Conroy v roce 1833. 

Viktorie, která vyrůstala svázána přísnými pravidly a etiketou, značně izolovaná od svých vrstevníků, Dashe doslova zbožňovala a ve svém deníku o něm píše velice hezky. Byl zřejmě její nejbližší společník.

Zažili i pár malých dobrodružství. 

Jednou například Viktorie vyplula na lodi a loajální Dash skočil do vody a plavala za svou paničkou. Jindy padli koně, kteří táhli kočár, v němž cestovaly Viktorie, její matka a další dvě ženy. Hrozilo, že se vůz převrátí. Viktorie vyskočila ven s Dashem v náručí a pelášila do bezpečí. 

Na Dashe Viktorie nezanevřela, ani když se stala královnou. Po korunovaci prý běžela do Buckinghamského paláce, neb nemohla odepřít psíkovi jeho pravidelný rituál - koupel. 

Dash zemřel v roce 1840 a byl pohřben v parku ve Windsoru. Nápis na náhrobku spravoval lidi o tom, že zde leží Viktoriin věrný, hravý a nesobecký kamarád.

Do posledních chvil 

Viktorie a její nejbližší měli nicméně i řadu dalších "domácích mazlíčků". Ještě za Dashova života, Viktorie dostala "bezejmenného" papouška. Chovala i chrty Nera, Hectora a Eose, kterého si přivezl její manžel, princ Albert. Eos bohužel tragicky zahynul poté, co ho omylem postřelili. 

Jako dar od perského šáha připutovala do Velké Británie dvojice tibetských koz, které v novém domově zplodily další potomky. Italský král Viktor Emmanuel II. pak panovnici podaroval shetlandskými poníky Almou a Florou.

Královna zpopularizovala plemeno čau čau, chovala ale i kolie a skye teriéry. Jednoho z nich, jmenoval se Islay, stihla údajně kuriózní smrt, když prohrál boj s kočkou... Kolie jménem Sharp prý zase byla věrna svému jménu, neboť měla komplikovanou, popudlivou povahu. Ovšem královna ji zbožňovala. 

Psík Marco, fenka Gina a další dva hafani stáli v 80. letech na počátku dlouhé řady Viktoriiných špiců. Zamilovala se do nich během návštěvy Itálie a i díky přízni královny se toto plemeno, v současnosti nazývané pomořanský špic, stalo velice módním. V jisté době prý panovnická rodina chovala více než tři desítky těchto psů! 

Špic Turi pak jednaosmdesátiletou královnu doprovodil i na její poslední cestu. 

profimedia-0016814400 Královna Viktorie a pomořanský špic Turi v roce 1899 | zdroj: Profimedia

Neb přímo na žádost panovnice byl po jejím boku, když v lednu 1901 umírala. 

Zdroje:  Vlastní , Wikipedia.org , pesweb.cz , http://fiveminutehistory.com

Nejnovější články