Načítání obsahu, prosím počkejte

Když má kočka o pár prstů víc aneb 7 zajímavostí o kočičí polydaktylii

23. 5. 2022 – 18:22
0
Když má kočka o pár prstů víc aneb 7 zajímavostí o kočičí polydaktylii Kočky s polydaktylií mají na tlapkách více prstů, než je běžné | zdroj: Profimedia

Polydaktylie je odborný název pro zvláštní tělesnou poruchu, kdy se tvor narodí s větším počtem prstů, než je obvyklé. Většina koček má pět prstů na předních packách a čtyři na zadních, jedinci s polydaktylií ale mohou mít prstů i šest a více. Jde sice o kuriozitu, hovořit o postižení by ale v kočičím případě bylo nepřesné.

Polydaktylie je genetickou abnormalitou, tedy vrozenou poruchou genů. Rozšířená je v kočičí populaci nerovnoměrně, v některých regionech se objevuje častěji. Někdy bývá polydaktylie spojována s vyšším výskytem u některých plemen, obecně ale platí, že se může vyskytnout bez ohledu na původ či pohlaví kočky. Nahlédněme nyní na 7 zajímavostí spojených s polydaktylií, které nám řeknou více:

Polydaktylie je způsobena genetickou mutací

Vývoj abnormálního množství prstů způsobí u kočičího plodu mutace na konkrétním dominantním genu. Častěji bývají zasaženy přední packy, ani zadní ale nebývají ušetřeny. Je ovšem mimořádně vzácné, pokud má kočka polydaktylii na všech čtyřech končetinách.

V drtivé většině případů je polydaktylie pro kočku zcela neškodná, proto se u ní zdráháme používat termín „tělesné postižení“. Někdy ale bývá polydaktylie omylem zaměňována s hypoplazií radia. To je zvláštní vývojová vada, při které zvířeti roste další prst, ale v přímém spojení s jiným prstem. Hodně zjednodušeně, jako by prst měl své „siamské dvojče“. To vede ke vzniku velké, ploché packy s deformacemi, které kočce výrazně znesnadňují život. V případě této poruchy jde ale o úplně jiný mechanismus vzniku než mutace vedoucí k pravé polydaktylii.

Některé polydaktylní kočky mají „palčáky“

Kočce může při polydaktylii prst navíc narůst v takové poloze, že to vypadá, jako by měla palce. Prst sice není v opozici, a tak nejde o skutečný palec, zvíře ale vypadá, jako by mělo nasazené palcové rukavice. Kromě roztomilého vzhledu ani tato deformita obvykle nemá vliv na funkčnost nohy.

Polydaktylie může být i výhodou

Nejenom, že ve většině případů prst navíc kočce nevadí. U některých jedinců se dokonce polydaktylie stává výhodou. Packa totiž bývá širší a větší a u některého rozložení prstů dovede díky tomu poskytovat lepší oporu při šplhání či balancování. Podle některých chovatelů dokonce může mít polydaktylní kočka jistější a pevnější úder při lovu.

Kočky s více prsty měly prý nosit štěstí námořníkům

S kočkami se pojí řada pověr a zvyků. Mezi ně patří to, že některé typy koček měly nosit štěstí. Pomineme-li různé asijské symboly či starověké kulty, pak v evropském kontextu šlo nejčastěji o zvyky námořníků. Štěstí lodi měla přinést přítomnost kočky černé, tříbarevné – anebo právě víceprsté! Na starých plachetnicích vyrážejících na dlouhé cesty na moře tak byly kočky s polydaktylií častým členem posádky. To ostatně může souviset s předchozím bodem. Lodní kočky nebyly jen symbol, ale navíc nezastupitelní pracanti v boji se škůdci. Polydaktylie z nich mohla v tomto oboru dělat experty. Dnes je polydaktylie nejvíc rozšířená mezi kočkami v západní Anglii, Walesu, Kanadě či na východě USA. Tedy všude tam, kam mířily hlavní námořní trasy.

Ernest Hemingway miloval víceprsté kočky

Obzvlášť v americkém prostředí se někdy kočkám s polydaktylií přezdívá „Hemingwayovy“. Není to náhoda – tento slavný spisovatel byl totiž vyhlášeným milovníkem těchto kočičích kuriozit. Od jednoho námořního kapitána dostal kdysi darem víceprstou kočku jménem Snow Ball (Sněhová koule), která v něm probudila zájem a obdiv k těmto tvorům. Hemingway choval koček velké množství a když v roce 1961 zemřel, byl jeho dům na Floridě proměněn v muzeum a domov pro jeho milované mazlíčky. Dnes v této kočičí kolonii žije na 50 potomků původních Hemingwayových koček – a asi polovina z nich je polydaktylní.

Plemeno mainské mývalí kočky bývalo polydaktylií vyhlášené

Velké plemeno amerických mainských mývalích koček bylo dřív s polydaktylií velmi spojováno. Tyto skoro až obří kočky se vyvíjely v podmínkách lesů severovýchodu USA, kde bývají dlouhé a sněhové zimy. Polydaktylie pro ně představovala výhodu, skoro jako byste kočku obuli do širokých, silných zimních bot pro snazší chůzi ve sněhu. Ještě před druhou světovou válkou se uvádělo, že asi 40 procent všech koček tohoto plemene je víceprstých. Šlechtěním byl tento rys zredukován, dodnes ale existují radikální milovníci plemene, které považují mainské mývalí kočky s více prsty za tak trochu opravdovější zástupce tohoto typu.

Světový rekordman v počtu prstů

Podle Guinessovy knihy rekordů byl rekordmanem v počtu prstů mezi kočkami mourovatý zrzek Jake. Tenhle kocour měl totiž celkem 28 prstů – na každé noze 7. Nešlo přitom o žádné pahýly, podle veterinářů měl Jake všechny prsty plně vyvinuté a pohyblivé, se všemi kostmi, drápky i polštářky.

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články