Načítání obsahu, prosím počkejte

Chceš psa? Slož znalostní test a nezavírej ho doma! Španělské zákony budou nemilosrdné

18. 3. 2023 – 9:05
0
Chceš psa? Slož znalostní test a nezavírej ho doma! Španělské zákony budou nemilosrdné Lidé nebudou smět nechat psa déle než 24 hodin o samotě. Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Majitelé domácích mazlíčků ve Španělsku nebudou smět nechat svého psa doma samotného déle než 24 hodin, v případě ostatních zvířat déle než tři dny. Stanoví to nový zákon, který ve čtvrtek definitivně schválil španělský parlament a začne platit zřejmě v září. Zakázán bude i prodej koček, psů či fretek ve zverimexech a milovníci psů budou muset absolvovat před jejich pořízením znalostní test.

Zákon o právech zvířat a lepších životních podmínkách pro ně navrhla socialistická vláda premiéra Pedra Sáncheze už v roce 2021, kdy ho předložila k veřejné debatě. Od té doby byl předmětem mnoha polemik v médiích a posléze i v parlamentu, kde ho horní komora vrátila se dvěma desítkami úprav.

Nová norma se týká především domácích mazlíčků, nevztahuje se na hospodářská zvířata a po široké kritice z ní byli vyčleněni lovečtí či služební psi. Ačkoliv zmiňuje například zákaz určitých zvířat v cirkusech či stanoví podmínky pro použití zvířat při pouličních slavnostech, netýká se ani býčích zápasů.

Jednou z nejdůležitějších novinek je podle místních médií zákaz prodeje psů, koček či fretek v obchodech. Kdo si bude chtít takového mazlíčka pořídit, může ho buď adoptovat z útulku, nebo koupit od chovatele zapsaného v oficiálním registru. Milovníci psů budou muset před jejich pořízením vyplnit on-line test, který prověří jejich znalosti o chovu psů, včetně pravidel veterinárních či legislativních.

Cílem nového zákona je také zabránit tomu, aby psi či kočky končili na ulici. I proto norma ukládá povinnost majitelům koček je kastrovat, neplatí to pro kočky na farmách či kočky majitelů registrovaných jako chovatelé a prodejci.

Registrace křečků a morčat

Během schvalování zákona se objevily spekulace, že lidé ve Španělsku si nebudou moci pořizovat exotické ptactvo, morčata, křečky či králíky. Zatím ano, ale jen do té doby, než vláda určí, která divoká či exotická zvířata mohou být domácími mazlíčky. Podle deníku El Mundo vláda předpokládá, že povoleni budou nadále králíci, křečkové či morčata. Jejich majitelé budou muset svá zvířata registrovat. Hlásit budou muset také jejich úmrtí i způsob jejich pohřbení.

V cirkusech nový zákon zakazuje slony, lvy či žirafy, povolena dál budou představení s koňmi, ptáky či psy.

Za nedodržování nových pravidel budou hrozit vysoké pokuty, za vážné porušení, jako například prodej nepovolených zvířat v obchodech, až 200 tisíc eur (asi 4,6 milionu Kč). Dlouhodobé ponechání psa na balkoně může vyjít až na 50 tisíc eur (asi 1,1 milionu Kč), nekastrovaná kočka může vyjít až na 10 tisíc eur (asi 230 tisíc Kč).

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články