Načítání obsahu, prosím počkejte

Armádní psi možná dostanou speciální brýle. Uvidí v nich pokyny psovoda

4. 12. 2020 – 7:34
0
Armádní psi možná dostanou speciální brýle. Uvidí v nich pokyny psovoda Speciální brýle chrání zrak armádním psům už nyní. Vyvíjenou novinkou by mělo být zabudování videa, ve kterém psi uvidí pokyny svého psovoda schovaného v bezpečí. | zdroj: Profimedia

Američtí armádní psi by mohli při službě používat speciální brýle na principu rozšířené reality. Vývojáří americké armády přišli s brýlemi, které jsou zároveň displejem, na který se budou psům na velkou vzdálenost zobrazovat různé pokyny rukama nebo laserovým ukazovátkem. 

Projekt je stále v rané fázi, avšak první výsledky jsou údajně velmi slibné. Zpravodajský web BBC o iniciativě informoval poté, co americká armáda představila prototyp testovaný na jistém rotvajlerovi jménem Mater. Zařízení vyrobila firma jménem Command Sight, kterou spravuje výzkumná větev ozbrojených sil USA Army Research Laboratory (ARL).

Cílem je změnit zaběhanou podobu operací s armádními psy, při kterých voják musí zvířeti zůstat relativně nablízku, aby mu mohl dávat pokyny rukama nebo laserovým ukazovátkem. Speciálně vycvičení psi jsou takto nasazováni kvůli hledání výbušnin nebo jiných hrozeb. Nové brýle mají umožnit, že je psovodi budou moci navigovat z míst, kde jim nehrozí žádné nebezpečí.

Prototyp sestává z brýlí, jaké jsou armádním psům běžně nasazovány coby ochranný prostředek, nyní jsou ale doplněné o kameru a systém rozšířené reality. Psovi lze na hledí promítat vizuální směrovky, kterými se bude po správném výcviku řídit a které jej v ideálním případě dovedou na určené místo. Psovod zase díky kameře uvidí, co má pes před sebou.

"Rozšířená realita bude použita k tomu, aby se psům vysílaly povely a nápovědy. Nejde o to, aby s ní pes interagoval stejně, jako by to dělal člověk," popisoval jeden z vědců v čele ARL Stephen Lee. Prototyp naváděcích brýlí zahrnuje i poměrně nepraktický postroj, Command Sight už nicméně obdržela dodatečné prostředky na vývoj bezdrátové verze.

"Armádní komunita pracující se psy je z potenciálu této technologie nadšená," dodal Lee. Firma sama hovoří o "extrémně slibných" výsledcích prvních testů, projekt je prý ale stále v "počátečních výzkumných fázích".

Zdroje:  ČTK , BBC

Nejnovější články