Rostlin potenciálně jedovatých pro domácí mazlíčky je celá řada, většinou se ale s nimi v našem prostředí setkáváme spíše v případě exotických pokojových rostlin. U psů se při procházkách varuje například před žvýkáním jmelí, k většině závažně jedovatých rostlin se u nás pes spíše nedostane. Zvláštní nebezpečí ale začalo být stále četnější v ulicích amerických měst, a to natolik, že se v poslední době objevila opakovaná varování veterinářů. Pro psy totiž může být škodlivá sušená marihuana, s legalizací této rostliny k užívání se pak v některých městech stále častěji objevují nedopalky.
Psi jsou přitahováni neobvyklými pachy, ostatně nejeden chovatel už zažil, že musel při procházce doslova páčit z tlamy svého mazlíčka něco nevhodného k sežrání. Zvýšená přítomnost marihuany v amerických městech ale přináší nové výzvy k ostražitosti. Nedopalky tzv. jointů jsou totiž silně aromatické a psy lákají, při zkonzumování ale dochází k otravě.
Problém není v tom, že by byla marihuana pro psy toxičtější, než je tomu u lidí – jejich tělo se ale mnohem snáze „zdroguje“, což je dáno jak hmotností, tak jiným metabolismem. Je to asi podobné, jako se pes dokáže velmi ošklivě „zřídit“ i jen tím, že člověku vypije trochu nehlídaného piva. Otrava marihuanou je tak v podstatě předávkováním drogou – pes je po ní malátný, má nekoordinované pohyby, může ztrácet vědomí. Naštěstí evidují američtí veterináři jen naprosté minimum smrtelných případů, zvíře se dokáže pod kontrolou z nežádoucího stavu dobře dostat. Jen se musí hlídat případné zvracení a dušení se.
Veterinární statistiky z USA – kde je dnes marihuana legální v 21 státech – ukazují během roku 2021 nárůst případů o 300 procent. Obzvlášť rozšířená je otrava marihuanou ve městě New York, kde podle slov místních veterinářů skoro není park, kde byste se kuřáky marihuany nepotkali. Cigaretové nedopalky nejsou jistě vhodnou stravou, oproti zbytkům jointů ale neobsahují tak silné látky, proto až doposud nebylo potřeba podobnou situaci řešit.
Chovatelé panikaří
Samotné nedopalky marihuany jsou přitom poměrně nenápadné a člověk si před nástupem symptomů často ani není vědom toho, že jeho pes něco takového sežral. Náhlé projevy otravy pak u řady chovatelů vyvolávají paniku, protože není jasné, kde je zdroj nečekaného stavu mazlíčka.
Veterináři vypovídají, že se právě s panikou u chovatelů často potýkají. Před očima jim totiž běží nejhorší scénáře, přemítají o nemocech a jedech na krysy – a samotná marihuana, jako pořád ještě nový problém, jim na mysl nepřijde. Zvěrolékaři proto vyzývají v USA k osvětě jak mezi chovateli, tak mezi uživateli marihuany. Látka je legální a o její škodlivosti na lidský organismus polemizovat nechtějí – vyzývají ale k mnohem větší opatrnosti při odhazování nedopalků. Ideální by byl stav, kdy nad jointem bude jeho konzument přemýšlet úplně jinak než jako nad klasickou cigaretou. I ta cestičky v parku hyzdí, není ale obvykle nebezpečná pro zvířata.
Rostoucí počet případů v USA souvisí jednoznačně s legalizací užívání THC, v našich končinách je marihuana pořád jen na lékařský předpis. Nelegální užívání je u nás sice poměrně rozšířené, nejde ale o tak masový jev, aby existovala nějaká statistika podobných případů od veterinářů v Česku.
Vzhledem k liberálnosti společnosti a celkově ke směřování v řadě dalších je ale dost dobře možné, že v budoucnu budeme i u našich psů řešit podobné problémy jako v USA. Ukazuje se tak, že moderní doba někdy může přinášet nebezpečné situace v péči o domácí zvířata z míst, která bychom vlastně nečekali.
Vstoupit do diskuze (0)