Načítání obsahu, prosím počkejte
Watusi

Watusi

Známé také jako:
Vahumský skot
Výška v kohoutku:
-160 cm
Hmotnost:
700 kg
Země původu:
Východní a jižní Afrika

Watusi neboli Vahumský skot je plemeno domácího skotu původem z východní a jižní Afriky. Původně byl chovám u kmene Tutsi ve Rwandě, podle kterého dostal i jméno. Podobný dlouhorohý skot, označovaný souhrnným názvem Ankole však chová i mnoho jiných pasteveckých etnik střední, východní a jižní Afriky, například Masajové.

Vzhled

Watusi patří k středně velkým plemenům skotu, dosahuje hmotnosti 700 kg a výšky v kohoutku až 160 cm. Je příbuzný asijských plemen zebu, ale na rozdíl od nich nemá na hřbetě hrb. Má krátkou srst, zbravení je většinou červenohnědé, méně často černé, bílé nebo skvrnité. Především býci mají dlouhé rohy, které mohou mít ozpětí až 200 cm.

Využití plemene

Masajové, Tutsiové a jiní domorodci ho chovají pro mléko, ale dojivost krav není velká. Využívají i jeho pevnou kůži (např. Zulové z ní vyráběli válečné štíty), maso a krev, kterou odebírají živým býkům a pijí smíšenou s mlékem. Některé kmeny, například Bečuánci jej používají i k jízdě. V tradiční kultuře afrických pastevců slouží i jako platidlo a symbol majetku. Jeho užitkovost sice není vysoká, ale má některé cenné vlastnosti: skromnost, dlouhověkost a odolnost proti tropickým chorobám, např. tripanozomám.


Zdroje:  Wikipedie