Načítání obsahu, prosím počkejte
Přímorožec beisa

Přímorožec beisa

Známé také jako:
oryx beisa
Latinský název:
Oryx gazella beisa
Výška v kohoutku:
120 cm
Délka:
190 cm
Hmotnost:
240 kg
Délka březosti:
8,5 m
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Ohrožen

Přímorožec beisa (Oryx gazella beisa) je sudokopytník dosahující velikosti až 190 cm a váhy do 240 kg. Výška zvířete v kohoutku nepřesahuje 120 cm. Vyskytuje se v Etiopii a Keni. Výrazným znakem přímorožce beisa jsou jeho rohy. Barva krátké srsti je šedá až žlutá s bílým břichem. Vzhled tohoto krásného zvířete doplňují černé pruhy okolo břicha, na nohou a hlavě.

Chování

Přímorožec beisa tvoří menší stáda do 40 jedinců, která jsou tvořena pouze samicemi a jedním samcem. Ostatní samci žijí samotářským životem a ke stádu se připojují pouze v období říje, kdy však musí svádět urputné boje s vůdčím samcem stáda, které mužou skončit až smrtí slabšího samce. Přímorožec beisa je zvíře teritoriálni, který území svého stáda vyznačuje močí.

Potrava

Živí se zejména listy a výhonky rostlin, zejména trav. V době nouze přímorožec beisa dokáže vyhrabat kořínky skryté až metr pod zemí.

Romnožování

Samice přímorožce beisa rodí jedno celohnědé mládě po osmi a půl měsících březosti.Samice zůstáva po dobu jednoho a půl měsíce s mládětem, oděleně od stáda. Kojení trvá přibližně tři a půl měsíce.


Podobná zvířata

Zdroje:  Wikipedie