Načítání obsahu, prosím počkejte

Korálovky, něžné kanibalky vhodné i pro děti

27. 12. 2019 – 9:29
0
Korálovky, něžné kanibalky vhodné i pro děti Korálovka | zdroj: Pixabay

Korálovky jsou rodem užovkovitých hadů, který se těší oblibě mezi chovateli. Vyznačují se relativně mírnou povahou, náklonností k lidem a hlavně nejsou žádným způsobem člověku nebezpečné. 

V rámci rodu se dnes rozlišuje devět druhů, mnoho druhů má navíc poddruhy a vše ještě komplikuje mezidruhová hybridizace. Jednotlivé druhy se v některých případech od sebe mohou dosti lišit, přesto lze najít alespoň částečně nějakou společnou charakteristiku.

V přírodě se vyskytují jak v jižní, tak v severní Americe. Rod je nazýván Lampropeltis, což je latinsky vyskloňované řecké sousloví, které lze doslova přeložit jako "lesklý štít", někdy se česky uvádí trochu umělečtější překlad "světlem oděná". Jméno si tito hadi získali díky své kráse, kdy se u nich pestrobarevná kresba snoubí s leskem šupin.

Každý z druhů rodu by si zasloužil vlastní text, obecně lze ale říci, že pestrá kresba je společná všem. Její přesná podoba se ale liší, a to nejen v rámci druhů, ale i poddruhů. Zjednodušeně je korálovkám společný vzor barevných pruhů (či obručí?), které lemují celé tělo.

Neomezené množství kreseb

Jenomže s jednoduchou charakteristikou kresby je problém. Tak například korálovka šedá, jeden z nejběžnějších druhů, má na šedém podkladu tenké černé proužky ohraničující skvrny výrazné rudé. Už korálovka sedlatá, další častý obyvatel terárií, má ale poddruhů 24, přičemž ty se liší nejen kresbou, ale i stylem života.

Takto bychom mohli pokračovat i s dalšími zástupci rodu. Pointa je taková, že existuje takové množství poddruhů, hybridů a variant zbarvení, že je nejlepší nejdřív do chovatelství korálovek proniknout jako začátečník a teprve pak si jejich bohatostí nechat zamotat hlavu jako expert a milovník těchto hadů.

Mimochodem, my u nás nemusíme naštěstí řešit záměnu mezi korálovkou a smrtelně jedovatým korálovcem – v USA ale za tímto účelem mají mnemotechnickou pomůcku. Jde o říkačku "Red on yellow kills a fellow. Red on black, venom lack." Odráží to, že zatímco korálovci střídají pruhy červené/černé a žluté, korálovky se stejným vzorem mají červenou následovanou pruhem černým. Aby to ale bylo v americké divočině veselé, na tuto říkačku není spoleh právě pro vysokou variabilitu barevnosti korálovek.

Vhodná pro děti

Korálovku můžete sehnat od chovatele, ze zverimexu, v případě USA i přímo odchycenou v přírodě. Nejlepší variantou je samozřejmě chovatel, existují i kvalitní rodové linie ve zverimexech. Vždy bychom ale s hadem měli požadovat informace o původu, věku a dosavadní péči o hada. Uvádí se, že sehnat čistokrevnou korálovku z českého chovu není velký problém. "Běžní" hadi stojí pár stovek, nicméně u neobvyklých barevných mutací rostou ceny až stonásobně.

Výhodou korálovek je, že dobře snášejí solitérní chov. Jsou to snášenliví hadi, vhodní například i pro začínající dětské chovatele. Dobře se s nimi manipuluje, umí si užívat lidskou přítomnost a svým způsobem je i mazlivá. Vlastně dobře snáší i společnost jiného hada, zde je ale potřeba opatrnost.

Korálovky jsou v přírodě ofiofágové, což značí, že jejich hlavní potravou jsou… inu, jiní hadi. Korálovky jsou tak krásné, mírné a mazlivé kanibalky. Hadi stejně staří a velcí spolu nebudou mít problém, kdyby ale přišel had mladší ke staršímu, může se stát jeho obětí.

Mláďata musíte krmit násilím

Rozměry terária řešíme podle velikosti konkrétního druhu – korálovky sice nepatří mezi největší hady, ovšem vzácnější druhy mohou mít téměř dva metry. Terária ovšem obvykle nemají více jako 65-80 cm. Výbava je obvyklá pro hadí obydlí: miska s vodou, úkryty a větve k lezení, zdroj tepla, přírodniny (pomáhají tření při svlékání – kůra, kameny apod.).

Samozřejmostí by měl být teploměr a vlhkoměr. Ideální denní teplota je 25-28 °C, v noci by neměla klesnout pod 20 °C. Vlhkost by se měla pohybovat okolo 50-70 %, dobře se zajišťuje rozprašováním vody jednou denně.

Korálovky jsou sice ofiofágové, v zajetí je ale krmíme myšmi, mladé hady holátky, velcí dospělí zvládnou (podle velikosti) i potkany či kuřata. Zpočátku se krmí 1-2x týdně, dospělému hadu stačí jednou za 14 dní. U korálovek se častěji objevuje problém s tím, že se mláďata odmítají rozkrmit – nechtějí přijímat hlodavce a potrava se jim musí doslova cpát násilím. Toto může trvat až rok, je proto potřeba se obrnit trpělivostí, případně pokud kupujeme hada "puberťáka", tak mít jistotu, že je už rozkrmený.

Korálovky patří mezi nejvhodnější hady pro začátečnický chov hadů. Při správné péči se tak i toto šupinaté zvíře může stát milým mazlíčkem.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články