Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak si usnadnit první noci s novým štěnětem?

9. 2. 2023 – 11:37
0
Jak si usnadnit první noci s novým štěnětem? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Přinést si domů nového čtyřnohého přítele bývá nádherný zážitek. Je ale pravda, že takové chvíle dovedou být i pěkně náročné, což nakonec platí i pro samotné štěně. Nejen, že je v novém domově s novými lidmi, ale také je možná vůbec poprvé bez matky a původního chovatele. První noc s novým štěnětem tak může být skutečnou výzvou, na kterou je dobré se připravit.

Příchod nového štěněte je zásadní životní změnou pro obě strany. Jakmile se ale podaří překonat první dny zvykání si na nový režim, a když se přečká těch několik těžkých nocí – nezapomeňme, že máme co dělat s dítětem – začne se brzy vzájemné pouto prohlubovat. Psí láska je bezelstná, bezpodmínečná a nakažlivá a každý milovník těchto čtyřnohých tvorů potvrdí, že za těch pár bezesných dní na začátku to sní. Jak si ale první noci s novým štěnětem trochu usnadnit?

Připravte mu bezpečnou skrýš

Někteří odborníci na psí chování pracují u štěňat s instinktivní potřebou k hledání bezpečných, soukromých prostor. Je to překvapivě velmi podobný instinkt, jaký u koček probouzí lásku k papírovým krabicím. Správně uzpůsobená bednička poskytne ale i štěněti kýženou skrýš před světem, pomáhá mu potlačovat úzkosti, dlouhodobě navíc slouží i jako součást tréninku na venčení. Zvíře totiž snadno bedničku pojme jako svůj osobní prostor, kde se potřeba nevykonává. Pro první noc štěněte v novém bytě je pak velmi užitečné mít takovou bedničkovou skrýš připravenou. Pomoci si můžeme tím, že bude vybavená pelíškem, hračkou či pamlskem.

Naplánujte správně večeři

Harmonogram pravidelného krmení je dobré ustanovit hned od prvních hodin s novým štěnětem. Malí pejsci mladší 14–18 týdnům by měli dostávat tři porce denně – ráno hned po probuzení, kolem poledne a večer. Po 18. týdnu života už se většinou užívá klasické schéma krmení ráno a večer. Obecně platí, že štěněcí večeře by měla být kolem 17 hodin, případně se dá říci, že asi čtyři hodiny před hlavním spánkem. To dává zvířeti dostatek času jídlo strávit, a ještě před spaním se pokusit vykonat potřebu. Se správně naplánovanou večeří se zvyšuje pravděpodobnost klidné noci.

Před spaním je potřeba si pořádně hrát

Čas na společné hraní je ideální zařadit do denního harmonogramu před večerku. Někdo by se mohl bát, že pejsek bude pak na spaní moc rozjívený, naopak jde ale o to psí dítě pořádně unavit. Už první noc pak platí, že tvrdý spánek psa se rovná tvrdému spánku jeho člověka. Samozřejmě nejde o nijak rigidní pravidlo, mohou být různé důvody, proč postupovat jinak, tento postup se ale řadě chovatelů osvědčil. Pokud jsme ale hovořili o „rozjívení“, přeci jen je tento faktor potřeba brát v potaz tím, že dáme štěněti i čas na postupné uklidnění. Ideální je nechat mezi hraním a definitivním časem ke spánku asi hodinu – hormony se uklidní, únava převáží a štěně nejspíše usne překvapivě rychle.

Nezapomeňte na potřebu těsně před spaním

Tohle pravidlo se nápadně podobá péči o lidské batole, nakonec ale možná platí, že podobností bychom mezi lidským a psím mládětem nalezli hodně. Každopádně platí, že těsně před spaním by měl pejsek mít možnost ještě vykonat potřebu. Ne vždy se to povede, ale už od první noci je dobré trénovat tento návyk, včetně toho, že se jedná o venčení venku. Ovšem pozor, i když si mazlíček před spánkem odskočí, pořád máme co dělat s velmi mladým tvorem. První noci je zkrátka nutné počítat s tím, že někdy bude spánek potřebou přerušovanější, než bychom si možná přáli. Může se zadařit stav, kdy bude zvíře spát 4–6 hodin nepřerušeně, pokud je to ale jinak, nesmíme se hněvat. Rozhodně je nutné překonat vlastní únavu a vzít štěně ven kdykoliv nám to bude naznačovat – pěstují se tím dobré návyky do budoucna.

Počítejme s tím, že štěně může naříkat

Je normální a přirozené, že první noci v cizím prostředí – může to trvat i několik týdnů – bude na štěně padat smutek a nervozita. Až doposud bylo obklopeno sourozenci a blízkostí matky, příchod do nové rodiny je pro něj naprosto zásadní změna. Stejně tak zásadní je potom to, jak k tomu budeme přistupovat. S dostatkem trpělivosti a laskavé péče zakládáme na hluboký, blízký vztah se svým psem do budoucna. Naopak projevy hněvu a nervozity ze štěněcích potřeb mohou vzájemnou důvěru silně poškodit už na začátku. Také je dobré zkusit rozlišovat, proč štěně vlastně kníká. Zprvu to nemusí být zcela zřetelné, ale často se dá rozlišit, jestli noční naříkání značí skutečně smutek a úzkost nebo zda to naopak není signál, že zvíře potřebuje ven.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články