Načítání obsahu, prosím počkejte
Tuleň leopardí

Tuleň leopardí

Latinský název:
Hydrurga leptonyx
Délka:
2-3 m
Hmotnost:
320-370 kg
Délka života:
20-26 r
Rychlost:
33 kmh

Tuleň leopardí (Hydrurga leptonyx) je jednou z největších šelem antarktických moří.

Popis

Tuleň leopardí, přezdívaný mořský levhart, stojí spolu s kosatkou dravou na vrcholu potravního řetězce Antarktidy. Je považován za obdobu ledního medvěda. Někdy je také nazýván žralokem Antarktidy.

Stavba těla

Někteří jedinci dosahují délky až 4 m, o hmotnosti bezmála 500 kg. Tuleň leopardí je jediný druh z rodu tuleňovitých, kde je samice větší než samec. Pohybuje se velmi rychle a mrštně. Čelisti má velmi pohyblivé, což mu umožňuje je hodně otevřít, uchopit a poté polykat velkou kořist. Plave pomocí předních ploutví, což je u tuleňů neobvyklé.

Rozšíření

Žije na pobřeží Antarktidy, Jižní oceán.

Potrava

Oblíbenou potravou jsou tučňáci, které loví zpravidla při jejich skocích do vody. Zachytí je pomocí tlamy a drží je až do jejich vyčerpání. Tento způsob lovu uplatňuje hlavně v období, kdy se tučňáci stahují na břeh Antarktidy aby vyvedly mláďata (listopad – březen). Další jejich potravou jsou krunýřovky, ryby, ptáci, mladí tuleni. Je známo několik případů útoků na člověka. V roce 2003 stáhl tuleň leopardí pod vodu britskou bioložku. Po vytažení jejího těla na břeh se už nepodařilo přivést ji zpět k životu. V roce 2006 byl nedaleko vědecké stanice Rothera na konci Petermannova ostrova tuleňem leopardím zabit jeden britský potápěč. Proto je třeba brát tento druh tuleňe jako přirozeného predátora.


Zdroje:  Wikipedie