Načítání obsahu, prosím počkejte
Tuleň kuželozubý

Tuleň kuželozubý

Latinský název:
Halichoerus grypus
Délka:
2,5-3,5 m
Hmotnost:
200-315 kg
Délka života:
40 r
Délka březosti:
1 r
Počet mláďat:
1

Tuleň kuželozubý (Halichoerus grypus) může být dlouhý až 3,5 metru a může vážit až 315 kilogramů. Díky velmi silné tukové vrstvě dovede přežít v ledových vodách, v nichž by člověk zemřel během několika sekund.

Způsob života

- Chování: loví samotářsky, na pevnině žijí společensk - Hlas: hluboký řev - Potrava: ryby a někteří bezobratlí živočichové - Délka života: přes 40 let

Zeměpisné rasy

Existují tři oddělené populace: - V severozápadním Atlantiku, v oblasti Baltského moře a na atlantském pobřeží Evropy.

Potrava a způsob lovu

Tuleni se přizpůsobí v podstatě jakékoli nabídce mořských ryb. Velké oči s relativně málo vyklenutou rohovkou jsou schopné celkem obstojně vidět i v zakalené vodě, ale rozhodujícími smysly, na nichž závisí úspěšnost lovu, jsou čich a sluch. Dokonce i slepí tuleni dovedou bez obtíží lovit. Tuleni nemají žádné vnější ušní boltce. Jejich vnitřní sluchové orgány jsou tak citlivé, že jim účinně pomáhají při pronásledování ryb. Tuleň může při potápění zvukovody uzavřít a opět je otevřít při vynoření. Je dost pravděpodobné, že tato zvířata používají při lovu podobný echolokační systém jako delfíni. Také hmatové vousy kolem tlamy jsou vysoce citlivé. Zachycují jemné pohyby vody, které vytváří plovoucí kořist, podle nich ji pak tuleň může vypátrat. Jakmile tuleň kuželozubý objeví rybu, začne ji pronásledovat, přičemž se uplatní jeho rychlost i obratnost. Jelikož tulení krev obsahuje velké množství hemoglobinu (červeného krevního barviva, které po těle rozvádí kyslík), vydrží pod hladinou bez nadechnutí až dvacet minut.

Rozmnožování

Období páření tuleňů kuželozubých připadá na září až prosinec. Samice v té době přicházejí rodit na souš. Krátce po porodu jsou připraveny k páření, proto si je jednotliví samci . Samci pohlavně dospívají v 6-10 letech, samice v 5-6 letech.


Zdroje:  Wikipedie