Načítání obsahu, prosím počkejte
Thajský ridgeback

Thajský ridgeback

Země původu:
Thajsko
Hmotnost psa:
17-40 kg
Hmotnost feny:
17-40 kg
Výška psa:
56-61 cm
Výška feny:
51-56 cm
Barva:
červená; černá; modrá; izabela
Skupina FCI:
5 špicové a plemena primitivní
Sekce FCI:
7 primitivní lovecká plemena
FCI:
standard

Thajský ridgeback je málopočetné psí plemeno pocházející z Thajska. Jde o staré psí plemeno, které bylo užíváno především k lovu na východě Thajska. Lidé ho používali k tahání vozů a jako hlídacího psa. Důvod, proč se po tolik let zachoval jeho původní typ, je špatná dopravní síť ve východní části Thajska. Měl méně příležitostí ke křížení s jinými plemeny. V současné době se jedná o málo chované plemeno. A v České republice je v současné době okolo 300 kusů.

Vzhled

Středně velký krátkosrstý pes, jehož srst tvoří podél hřbetu hřeben (ridge). Tělo je o něco delší než kohoutková výška. Svaly jsou dobře vyvinuté. Srst je krátká a hladká. Hřeben (ridge) na hřbetní části je formován srstí rostoucí v opačném směru než zbytek srsti. Měl by být jasně ohraničený od okolí. Ridge může nabývat nejrůznějších tvarů a délek, ale musí být symetrický podél páteře a po šířce zad. Ridge může obsahovat korunku nebo víry. Barva je vždy jednolitá: červená, černá, modrá a velmi světle hnědá (isabella). U červené barvy srsti je preferována černá maska.

Charakter

Odolný a aktivní s výtečnými skokanskými schopnostmi, který potřebuje spoustu pohybu, aby dokázal svojí přemíru energie vybít. Rád rovněž spí a nemá-li svůj příděl pravidelných hodin spánku, je poměrně nevrlý. Jinak je to oddaný rodinný pes, který ve všem doprovází svého pána. Před cizími lidmi je ostražitý a nedůvěřivý. Agresivita nebo přílišná plachost je závažná vada na výstavy.


Zdroje:  Wikipedie